Nowa tarcza antykryzysowa 2.0 – zmiany

Nowa tarcza antykryzysowa 2.0 – zmiany

Nowa tarcza antykryzysowa

Rozwiązania wprowadzone przez tarczę antykryzysową na mocy przepisów ustawy z dnia 2 marca o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz  ustawy z dnia 31 marca 2020r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19  nie przyniosły oczekiwanych przez przedsiębiorców rozwiązań. Stworzyły też wiele pytań w zakresie interpretacji przepisów owych ustaw. W związku z tym postanowiono uściślić uregulowania. Powstała Nowa tarcza antykryzysowa 2.0. Wprowadza ona nowe rozwiązania w zakresie pomocy przedsiębiorcom w okresie, w którym zmagają się z dotkliwymi skutkami epidemii w kraju.

Nowa ustawa z dnia 16 kwietnia 2020r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wprowadza istotne zmiany w dotychczasowych rozwiązaniach. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

1. Zmiany w ramach dofinansowania do wynagrodzeń z FGŚP

Zmiany w zakresie tych regulacji znajdziemy przy pojęciu obniżenia wymiaru czasu pracy. Zgodnie bowiem z nowym zapisem pracodawca będzie mógł obniżyć wymiar czasu pracy swoim pracownikom o maksymalnie 20%. Jednak nie więcej niż do 0,5 etatu z zastrzeżeniem przepisów o płacy minimalnej.

W nowej ustawie pojawił się również zapis, iż dofinansowanie do wynagrodzeń z FGŚP będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku o jego przyznanie, a nie od daty złożenia wniosku.

2. Zmiany w zakresie świadczenia postojowego

Najistotniejszą zmianą jest zniesienie przez ustawę warunku, iż przedsiębiorca ubiegający się o świadczenie postojowe nie może osiągnąć przychodu większego niż 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale. W praktyce jest to około 15 600 zł.

Ważną zmianą jest również wprowadzenie możliwości ubiegania się o świadczenie postojowe ponownie. Warunkiem jest jednak, iż wypłata po raz kolejny świadczenia postojowego może zostać dokonana nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu wypłaty świadczenia postojowego. Przedsiębiorca będzie również musiał wykazać, że sytuacja materialna wykazana w pierwotnym wniosku, nie uległa poprawie.

3. Zmiany w zakresie zwolnienia ze składek ZUS

W ramach nowych rozwiązań ustawa zakłada, iż na wniosek płatnika składek, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek ZUS należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r. Dokładniej w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc. Oczywiście jeżeli wnioskodawca był zgłoszony jako płatnik składek:

  • przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.,
  • w okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
  • w okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.

i zgłosił do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.

Oznacza to zatem, iż ze zwolnienia będą mogły skorzystać także firmy zatrudniające większą liczbę pracowników. Ponadto także przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność po 1 lutego 2020r.

4. Zmiany w zakresie możliwości ubiegania się o mikropożyczkę

Nowelizacja wprowadziła zmiany w zakresie możliwości umorzenia pożyczki wraz z odsetkami. Według nowych regulacji podlega ona umorzeniu. Warunek jest taki, że przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki. Należy to potwierdzić we wniosku o umorzenie pożyczki.

W ramach wprowadzonych nowości warto również zwrócić uwagę na zapis ustawy, iż przychód z tytułu umorzenia mikropożyczki oraz zwolnienie ze składek ZUS nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Są to niewątpliwie pozytywne zmiany wprowadzone przez ustawę z 16 kwietnia 2020r. Rozwiązania te nie są jednak pełną odpowiedzią na potrzeby przedsiębiorców. Można przypuszczać, iż nie będą one stanowić adekwatnej pomocy w obliczu narastającego kryzysu gospodarczego.

Nowa Tarcza Antykryzysowa 2.0 – pomoc Torite dla przedsiębiorców

Przypominamy, że Torite Spółka Doradztwa Podatkowego bierze udział w akcji #RatujBiznes. Bezpłatnie udzielamy przedsiębiorcom porad dotyczących Tarczy Antykryzysowej. Odpowiadamy na pytania i wątpliwości, a także pomagamy wypełniać wnioski. Ponadto zapewniamy wsparcie przedsiębiorcom, którzy potrzebują innych usług. Oferujemy m.in. doradztwo podatkowe, usługi księgowe oraz prowadzenie kadr. Żadne zagadnienia dotyczące podatków czy prawa pracy nie mają dla nas tajemnic. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu – kancelaria@torite.pl lub telefonicznie.