Ochrona miejsc pracy – wsparcie dla przedsiębiorców z FGŚP

Ochrona miejsc pracy – wsparcie dla przedsiębiorców z FGŚP

Ochrona miejsc pracy

Ochrona miejsc pracy jest w obecnej chwili priorytetem dla wielu przedsiębiorców oraz Ministerstwa Rozwoju. Pracownicy obawiają się, że zostaną zwolnieni. Przedsiębiorcy boją się, że będą musieli ogłaszać upadłość. Rząd jednak pochylił się nad tą sprawą i obiecał wsparcie. Tak zwana Tarcza Antykryzysowa, o której wspominaliśmy ostatnio wielokrotnie zakłada wsparcie dla przedsiębiorców na ochronę miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Podstawą prawną jest Ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – art. 15 g.

Przedsiębiorcy, a ochrona miejsc pracy w firmach

Obejmuje ona przedsiębiorców, którym przez epidemię znacznie spadły obroty w firmach. Na wsparcie mogą liczyć Ci, którym obroty spadły o ponad 15% oraz o ponad 25%. Dodatkowym obwarowaniem jest fakt, iż przedsiębiorca nie może zalegać z płatnościami w ZUS, czy US. Nie mogą również wobec niego zachodzić przesłanki do ogłoszenia upadłości. Przedsiębiorca musiał również zawrzeć porozumienie w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników lub objęcia pracowników przestojem ekonomicznym.

Pracownicy, a ochrona ich miejsc pracy

Przyjęte rozwiązania mają chronić miejsca pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy. Osoby, które objęte zostały postojem ekonomicznym mogą liczyć na wypłatę w wysokości 50% swojej pensji. Nie może być to jednak mniej niż wynosi minimalna krajowa płaca. W przypadku przestoju ekonomicznego maksymalna kwota dofinansowania (z FGŚP) na pracownika wyniesie 1.533,09 zł (brutto). W tym są zawarte składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy w przeliczeniu na pełny etat.

Zamiast przestoju ekonomicznego przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20%, nie więcej niż do 0,5 etatu. Wynagrodzenie z tytułu obniżonego wymiaru czasu pracy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. Przepis wprowadza gwarancję minimalnego wynagrodzenia za pracę po obniżeniu wymiaru czasu pracy do 20% z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy pracownika przed jego obniżeniem. W przypadku obniżonego wymiaru czasu pracy maksymalna kwota dofinansowania (z FGŚP) na pracownika wyniesie 2.452,27 zł (brutto). W tym oczywiście są składki na ubezpieczenie społeczne należne od pracodawcy od przyznanego świadczenia.

Co jest w tym wszystkim bardzo istotne? Fakt, że przedsiębiorca, który na podstawie umowy o wypłatę świadczeń otrzymał z Funduszu środki na rzecz ochrony miejsc pracy nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie lub w okresach pobierania przez pracownika świadczeń finansowanych z Funduszu oraz w okresie lub w okresach przypadających bezpośrednio po okresie lub okresach pobierania świadczeń finansowanych, nie dłużej jednak niż przez łączny okres ich pobierania (tj. max. 3 miesiące).

Jeśli chcecie znać wszystkie szczegóły, to zapraszamy na stronę Ministerstwa, gdzie cała procedura uzyskiwania pomocy jest opisana. Wystarczy kliknąć TUTAJ.

Gdyby jednak procedura okazała się zbyt skomplikowana, albo pojawiły się jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się z nami TUTAJ!