Pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców

Pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców

Pożyczka z Funduszu Pracy
Pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców.

Jednym z punktów Tarczy Antykryzysowej jest wspomaganie mikroprzedsiębiorstw. Rządzącym chodzi o to, aby uniknąć fali masowego zawieszania działalności. Samo nasuwa się pytanie – czy to się uda? Już wczoraj wnioski o zawieszenie działalności złożyło ponad 9 000 mikroprzedsiębiorców. Czy lawina ruszyła? Rząd postanowił wspomóc mikrofirmy. Pożyczka z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców, która przy spełnieniu pewnych warunków może być bezzwrotna, jest aktualną propozycją rozwiązania problemu.

Kto i od kogo może otrzymać pożyczkę z Funduszu Pracy?

Z pożyczki mogą skorzystać mikroprzedsiębiorcy, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tj. przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki):

  1. zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
  2. osiągnął roczny obrót netto nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro,

którzy prowadzili działalność gospodarczą przed dniem 1 marca 2020 r. w celu pokrycia bieżących kosztów prowadzenia tej działalności.

Pożyczki udziela Starosta (tj. starosta powiatu lub prezydent miasta na prawach powiatu, sprawujący zwierzchnictwo nad powiatowym urzędem pracy lub dyrektor odpowiedniego urzędu pracy działający z upoważnienia starosty lub prezydenta miasta). Starosta uprawniony jest do dochodzenia roszczeń z tytułu niespłaconych pożyczek.

Szczegóły dotyczące pożyczki

Pożyczka jest udzielana do wysokości 5 tys. zł, natomiast jej oprocentowanie jest stałe oraz wynosi w skali roku 0,05 stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez Narodowy Bank Polski. Okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy. Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć okres spłaty pożyczki, ponad przewidziane 12 miesięcy.

Pożyczka wraz z odsetkami na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu, ale jest jednak warunek. Mikroprzedsiębiorca przez okres 3 miesięcy od dnia jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia. Mowa tutaj o zmianach w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. We wniosku o umorzenie mikroprzedsiębiorca oświadcza o fakcie nie zmniejszenia stanu zatrudnienia. Oświadczenia we wnioskach są składane przez mikroprzedsiębiorcę pod rygorem odpowiedzialności karnej, za składanie fałszywych oświadczeń.

Wsparcie polegające na udzieleniu niskooprocentowanej pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców stanowi pomoc publiczną. Wniosek o pożyczkę mikroprzedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy.

Wszelkie szczegóły dotyczące pożyczki z Funduszu Pracy dla przedsiębiorców znajdują się na stronie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – TUTAJ.

Poniżej znajdują się załączniki potrzebne do złożenia wniosku. W razie jakichkolwiek problemów, czy wątpliwości nasza kancelaria pozostaje do dyspozycji. Zachęcamy do kontaktu e-mail kancelaria@torite.pl lub telefonicznego +48 515 170 763.

Załączniki
umowa_pozyczka.pdf (pdf, 194 KB)
umowa_pozyczka_zal_2.docx (docx, 22 KB)
umowa_pozyczka_zal_2.pdf (pdf, 147 KB)
wniosek_pozyczka.pdf (pdf, 184 KB)
wniosek_pozyczka.docx (docx, 33 KB)
instrukcja_pozyczka.pdf (pdf, 178 KB)
zasady_udzielania_pozyczka.pdf (pdf, 194 KB)