Podatek u źródła


Home / Usługi Torite / Podatek u źródła

Podatek u źródła

Podatek u źródła to zryczałtowany podatek dochodowy, któremu podlegają cudzoziemcy i zagraniczne osoby prawne, osiągający przychody na terytorium  Polski.


Polskie przedsiębiorstwa kupujące usługi od podmiotów mających swoją siedzibę poza terytorium Polski powinny pamiętać o zweryfikowaniu danych transakcji pod kątem powstania obowiązku poboru zryczałtowanego podatku dochodowego. Jest to tzw. podatek u źródła.

Wysokość podatku lub zwolnienia wynikają z ustaw podatkowych oraz umów międzynarodowych z innymi krajami o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zryczałtowanym podatkiem dochodowym objęte są wypłaty z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 Ustawy CIT (analogicznie art. 29 ust. 1 lub art. 30a ust.1 Ustawy PIT), t. j. należności z tytułu opłat za:

  • odsetki, licencje, usługi niematerialne, usługi widowiskowe według stawki 20%,
  • transport morski lub lotniczy według stawki 10%,
  • dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, według stawki 19%.


Przy ustalaniu, czy zastosowanie znajdzie obniżona stawka lub zwolnienie przewidziane w odpowiedniej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, płatnik podatku jest zobowiązany do sprawdzenia z należytą starannością, czy obniżona stawka lub zwolnienie ma zastosowanie, biorąc pod uwagę charakter i skalę działalności gospodarczej płatnika podatku.

Wymagane jest gromadzenie dokumentacji do zastosowania stawki zwolnienia (umowy, np. certyfikatu rezydencji podatkowej, oświadczenie podatnika o braku zwolnienia podatkowego od dochodu międzynarodowego).

Certyfikat rezydencji jest zaświadczeniem wydawanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zawierającym informacje o miejscu zamieszkania (dla osób fizycznych) lub siedzibie (dla osób prawnych) podatnika. Dokument ten potwierdza, że podatnik podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w danym państwie.

W sytuacji, gdy płatności do jednego podatnika dokonywane w roku podatkowym przekroczą 2 mln zł samo spełnienie wskazanych warunków nie będzie wystarczające, by płatnik mógł nie pobrać podatku. Zasadą będzie w tym przypadku zastosowanie ustawowej stawki podatku chyba, że płatnik bądź podatnik podejmą dodatkowe działania mające na celu uzyskanie prawa do obniżonej stawki , np. złożone zostanie oświadczenie płatnika o spełnieniu warunków do stosowania zwolnienia składane przez zarząd płatnika czy uzyskanie od organu podatkowego opinii o stosowaniu zwolnienia potwierdzającego prawo do stosowania zwolnienia z poboru podatku u źródła.

Niepotrącenie podatku źródła od wynagrodzenia wypłacanemu zagranicznemu kontrahentowi za świadczenia wymienione w art. 29 ustawy o PIT oraz odpowiednio w art. 21 ustawy o CIT, nie zwalnia polskiego przedsiębiorcy z obowiązku odprowadzenia należnego podatku. Konsekwencją nieopłacenia podatku u źródła jest zapłata podatku z własnych środków.

Sposobem na rozliczenie niezapłaconego podatku jest tak zwane ubruttowienie, które polega na dopłaceniu z własnych środków płatnika wartości podatku.

Mając na uwadze mogące z wynikające z powyższych uregulowań wątpliwości nasza kancelaria pomaga w przeanalizowaniu transakcji zawieranych z zagranicznymi kontrahentami pod kątem podatku u źródła, w tym kwalifikacji transakcji do określonej kategorii opłat w powiązaniu z właściwymi umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania i możliwości zastosowania z tego tytułu zwolnień czy obniżenia stawki.

Nawiąż współpracę

Współpraca w czterech krokach