Abolicja podatkowa – kogo obejmie i jakie mogą być jej skutki?

Abolicja podatkowa – kogo obejmie i jakie mogą być jej skutki?

Ministerstwo Finansów w ramach kontrowersyjnych rozwiązań podatkowych programu „Polski Ład” opracowało przepisy wprowadzające abolicję podatkową w podatkach dochodowych.

Od lipca do końca grudnia 2022 roku podatnicy będą mogli zgłosić osiągnięty w przeszłości dochód, który nie został opodatkowany i zamiast karnej stawki podatku w wysokości 75% zapłacą jedynie zryczałtowany 8% podatek od tego dochodu (tzw. ryczałt przejściowy). Zgodnie z zapowiedziami resortu ta preferencyjna stawka nie będzie związana z żadnymi odsetkami za zwłokę lub innymi ciężarami finansowymi, poza opłatą za wniosek o udzielenie abolicji, która ma wynosić 1% dochodu. Alternatywnie, od wartości nieznanego polskim organom podatkowym majątku znajdującego się za granicą podatnicy będą uiszczać ryczałt w wysokości 2%.

Program Repatriacji Kapitału

Wprowadzenie powyższego rozwiązania argumentowane jest koniecznością wyjścia ze spowolnienia gospodarki spowodowanego epidemią koronawirusa oraz umożliwieniem przedsiębiorcom rozliczenia się ze stosowanych w przeszłości wątpliwych prawnie i ryzykownych praktyk. Abolicja podatkowa, będzie elementem programu tzw. repatriacji kapitału, który ma doprowadzić do ujawnienia informacji o wszelkich zagranicznych dochodach, nieruchomościach, udziałach w spółkach zagranicznych, których podatnicy nie rozliczyli w Polsce.

Specjalna Rada zaopiniuje wniosek

Przed złożeniem wniosku o abolicję, będzie istniała możliwość zwrócenia się do specjalnie utworzonej rady z wnioskiem o wydanie opinii dotyczącej jego indywidualnej sprawy. Zgodnie z twierdzeniami rządu, wniosek taki będzie mógł być składany anonimowo. Możliwość taka jest jednak wątpliwa, podobnie jak dostępność tego wniosku, ponieważ ma on podlegać opłacie w kwocie 50 000 złotych.

Projekt budzi liczne kontrowersje natury konstytucyjnej. Zarzuca się mu niezgodność z zasadami sprawiedliwości i powszechności opodatkowania.” – podkreśla Dariusz Powaga Doradca Podatkowy.

Pojawiają się również głosy, że z prawa abolicji, jeśli zostanie ono wprowadzone, skorzysta niewiele podmiotów. Podatnicy spodziewają się, że ceną skorzystania z abolicji będą liczne kontrole podatkowe pod katem nieujawnionych dochodów oraz rzeczywistej rezydencji podatkowej w przyszłości.

 

Polecane wpisy:

Opodatkowanie Prostej Spółki Akcyjnej

Łączenie preferencyjnych form opodatkowania

Odliczenie VAT w sytuacji nieterminowego wykazania importu usług. Polskie regulacje niezgodne z prawem UE.

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym