Opodatkowanie Prostej Spółki Akcyjnej

Opodatkowanie Prostej Spółki Akcyjnej

PSA, czyli szansa dla małych biznesów na szybkie i elastyczne wejście na rynek.

Z dniem 1 lipca 2021 roku w polskim porządku prawnym weszły w życie regulacje dotyczące prostej spółki akcyjnej. Ta nowa forma prowadzenia działalności gospodarczej adresowana jest przede wszystkim do rozpoczynających działalność i szukających źródeł finansowania startupów oraz środowisk zajmujących się nowymi technologiami.  Jej założeniami są przede wszystkim minimalny kapitał zakładowy oraz brak formalizmu w kwestiach prawnych. Może to być interesująca forma prowadzenia biznesu, zarówno dla poczatkujących przedsiębiorców, jak i osób planujących zmienić model prowadzenia działalności. Wobec tego należy przedstawić najistotniejsze założenia dotyczące opodatkowania prostej spółki akcyjnej.

Opodatkowanie dochodów spółki

  1. Prosta spółka akcyjna posiada osobowość prawną, więc jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), którego stawka wynosi 19%. Spółka może skorzystać z obniżonej 9% stawki pod warunkiem, że jej roczny przychód za poprzedni rok obrotowy nie przekracza 2 milionów euro.
  2. Prosta spółka akcyjna może korzystać z ulg na działalność badawczo – rozwojową (B+R) oraz IP BOX . Podmiot nie może jak na razie korzystać z tzw. estońskiego CIT.
  3. Dla dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (np. patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, autorskiego prawa do programu komputerowego) Spółka po spełnieniu odpowiednich warunków może stosować 5% stawkę podatku (Innovation Box)

Opodatkowanie dochodów akcjonariuszy

  1. Dla akcjonariuszy przychody z PSA będą odpowiednio kwalifikowane do źródła „zyski kapitałowe” (CIT) i „kapitały pieniężne” (PIT)
  2. Wniesienie przez wspólnika wkładu niepieniężnego do prostej spółki akcyjnej co do zasady stanowi jego przychód. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy przedmiotem wkładu jest prawo lub rzecz niezbywalna (świadczenie pracy lub usług). Wtedy przychód po stronie wspólnika nie powstaje.
  3. Dywidendy wypłacane akcjonariuszom, którzy są osobami fizycznymi, będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym wynoszącym 19%.
  4. Dywidendy wypłacane osobom prawnym mogą po spełnieniu odpowiednich warunków korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego

Inne podatki

  1. Na gruncie podatku VAT brak jest szczególnych regulacji dotyczących prostej spółki akcyjnej.
  2. Zawarcie bądź zmiana umowy spółki akcyjnej nie podlegają na dzień dzisiejszy PCC.

Podsumowując, podkreślić należy, iż ustawodawca nie przewidział dla prostej spółki akcyjnej specjalnych, większych preferencji podatkowych, niż te które przysługują przykładowo spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością. Dopiero w praktyce okaże się, czy nowa forma spółki prawa handlowego stanie się popularna wśród przedsiębiorców i spełni zakładane cele. Ważne jest by, rozpoczynając prowadzenie działalności gospodarczej właściwie wybrać model jej prowadzenia, aby był on dostosowany do naszych potrzeb.

Nasza Kancelaria świadczy pełen zakres usług doradztwa prawnego i podatkowego. Posiadamy bogate doświadczenie w pomocy przedsiębiorcom zarówno rozpoczynającym własny biznes, jak i planującym przekształcenie.

Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami.

 

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym