Ustawa o AML – procedury i obowiązki

Ustawa o AML – procedury i obowiązki

2021 rok przyniósł duże zmiany w zakresie wielu przepisów, w tym przepisów dotyczących działań mających ograniczyć zjawisko prania pieniędzy. W marcu została bowiem uchwalona nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, znanej powszechnie jako ustawa o AML.

Kogo obejmą procedury AML?

Przede wszystkim należy wskazać na fakt, iż poza koniecznością aktualizacji procedur dla  podmiotów, które dotychczas były objęte ustawą, znowelizowane zapisy rodzą obowiązki dla  szeregu nowych podmiotów, które dotychczas nie musiały wdrażać swoistych działań w ramach wewnętrznych struktur. Obowiązki w ramach AML będą zatem dotyczyć również podmiotów trudniących się m.in. handlem dziełami sztuki, antykami takimi jak galerie czy domy aukcyjne, ale przede wszystkim zmiany poważnie dotkną  szeroki krąg przedsiębiorców oferujących usługi prowadzenia ksiąg podatkowych czy sporządzania różnego rodzaju deklaracji, a także trudniących się udzielaniem porad prawnych z zakresu prawa podatkowego czy celnego.

Podmioty te będą musiały wdrożyć w ramach swojej działalności procedury w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, w tym dotyczące m.in. stosowanych środków zabezpieczających, zgłaszania naruszeń, kryteriów stosowanych przy ocenie transakcji czy kwestii przechowywania dokumentów i działania rejestrów naruszeń. Procedury te nie mają ustalonego schematu, ale dotychczasowego brzmienie ustawy o AML określa szczegółowe zasady jakie powinny one spełniać.

Obowiązki związane z rejestrem CRBR

Nowelizacja wprowadza również spore zmiany w zakresie obowiązków związanych z rejestrem CRBR. Zmienia bowiem także krąg podmiotów obowiązanych do rejestracji rozszerzając go o m.in. spółki partnerskie, fundacje, spółki europejski czy stowarzyszenia podlegające wpisowi do KRS i trusty. Poza dotychczasowymi obowiązkami w zakresie rejestru podmioty zobowiązane do stosowania procedur w ramach AML będą musiały także m.in. odnotowywać rozbieżności między informacjami zgromadzonymi w CRBR a informacjami o beneficjentach rzeczywistych klienta czy dokumentować utrudnienia jakie napotkają w związku z procesem weryfikacji tożsamości beneficjenta rzeczywistego, który również ma być odpowiednio dokumentowany.

Szerszy katalog podmiotów zobowiązanych do dokonywania zgłoszeń

Nowością, która wejdzie w życie z końcem października 2021r. jest pojawienie się, w ramach procedur AML, nowego rejestru dotyczącego przedsiębiorców świadczących działalność na rzecz spółek. Działalność ta obejmuje szeroko rozumiane wsparcie na rzecz przede wszystkim (choć nie wyłącznie) spółek prawa handlowego oraz trustów. Oznacza to, iż zmiany w przedmiocie rejestru powinni w szczególności śledzić przedsiębiorcy świadczący takie usługi jak np. sprzedaż gotowych spółek, tworzenie spółek, w tym pomoc w wypełnianiu niezbędnych wniosków do rejestrów, zapewniania siedziby czy adres prowadzenia działalności czy adresu korespondencyjnego (wirtualne biura) itp. Rejestr ten obejmie również podmioty świadczące usługi w zakresie niezwykle popularnych ostatnio walut wirtualnych jak np. dobrze znany bitcoin.

Szczegółowe zasady dokonywania wpisów poznamy dopiero, gdy zostanie wydane stosowne rozporządzenie przez właściwego ministra, ale już teraz znamy niektóre zasady dotyczące rejestru. Warunkiem wpisu będzie bowiem uiszczenie stosownej opłaty (616 zł) oraz niekaralność i posiadanie wiedzy lub doświadczenia związanego z działalnością na rzecz spółek lub trustów, co jest pojęciem bardzo szerokim.

Zmiany, które zakłada nowelizacja mają być wprowadzane stopniowo. Te dotyczące rozszerzenia grona podmiotów zobowiązanych do stosowania ustawy o AML weszły w życie już z końcem lipca, natomiast na nowy rejestr przyjdzie nam poczekać aż do jesieni, co daje trochę czasu na zapoznanie się ze skomplikowanymi i ogólnikowymi zasadami AML, o których tworzeniu i wdrażaniu trzeba myśleć niestety już  dziś.

 

Polecane wpisy:

Digitalizacja ewidencji akcyzowych. 

Abolicja podatkowa – kogo obejmie i jakie mogą być jej skutki?

Opodatkowanie Prostej Spółki Akcyjnej

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym