Sprzedaż internetowa – zmiany w opodatkowaniu

Sprzedaż internetowa – zmiany w opodatkowaniu

W wykazie prac rządu pojawił się niedawno projekt nowelizacji ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw. Sprzedaż internetowa, to bardzo dynamicznie rozwijająca się gałąź gospodarki. Nic więc dziwnego, że przepisy w tym zakresie są uaktualniane. Planowana zmiana ma zacząć obowiązywać już od lipca przyszłego roku. Jest ona krokiem wdrożeniowym pakietu VAT-e-commerce, którego główny cel to uszczelnienie systemu podatkowego w zakresie podatku od transgranicznego handlu elektronicznego pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami. Ponadto planowana zmiana jest efektem zmian w dyrektywach unijnych nr 2017/2455 z 5 grudnia 2017 r. oraz nr 2019/1995 z 21 listopada 2019 r.

Poniżej przedstawiamy główne założenia zmian z jakimi będą musieli zmierzyć się podatnicy szczególnie ci prowadzący sprzedaż w formie internetowej czy posiadający platformy sprzedażowe, ale też unijni konsumenci nabywający różnego rodzaju towary czy usługi przez Internet.

1. Sprzedaż i usługi internetowe w ramach Unii Europejskiej

Obecnie podatnicy, którzy dokonują sprzedaży produktów czy usług,  konsumentom z krajów UE, które wchodzą w zakres telekomunikacyjnych, nadawczych czy świadczonych drogą elektroniczną mają obowiązek rozliczania podatku VAT przez specjalny system tzw. MOSS. Zgodnie z planowanymi zmianami obowiązek ten ma objąć również podatników, którzy trudnią się sprzedażą towarów czy świadczeniem usług przez Internet nie tylko w zakresie wskazanym powyżej. Innymi słowy obejmie on właściwie każdą sprzedaż internetową na rzecz konsumentów. W tym celu ustawodawca stworzy procedurę szczególną, określaną jako OSS (One Stop Shop).

2. Sprzedaż internetowa i usługi spoza Unii Europejskiej

W zakresie zmian w przypadku towarów importowanych spoza UE przede wszystkich należy wskazać na to, iż nie będzie już można skorzystać ze zwolnienia z podatku towarów, których wartość nie przekracza 22 euro. Jest to duża zmiana szczególnie dla konsumentów masowo korzystających z usług takich platform sprzedażowych jak np. popularne Aliexpress.

Uzasadnieniem tej zmiany zapewne jest fakt, iż odbiorcy często nie płacili podatku również od droższych towarów, gdyż sprzedawcy zaniżali ich wartość, a zawartość samych paczek nie była właściwie kontrolowana. Ponadto większość  przedsiębiorców działających przez popularne platformy nie posiada siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w UE, co powoduje praktycznie zerowy wpływ podatku z transakcji przez nich przeprowadzanych z konsumentami z UE.

3. Podmioty pośredniczące

Planowane zmiany mają dotyczyć nie tylko sprzedawców czy dostawców usług, ale również podmiotów pośredniczących w sprzedaży na odległość, na rzecz unijnych konsumentów, towarów importowanych w przesyłkach o rzeczywistej wartości nieprzekraczającej 150 euro. Na takich podatnikach, zarówno posiadających siedzibę w UE jak i niemających siedziby w UE,  będzie bowiem ciążył obowiązek samodzielnego pobrania i wpłacenia  podatku. Będą oni mogli tego dokonać przez specjalny punkt tzw. Importowy One Stop Shop – IOSS. Jeśli natomiast nie skorzystają ze wskazanego punktu to podatek VAT w zakresie przesyłek pobierać będą operatorzy pocztowi czyli np. kurier bezpośrednio od osób, które dany towar zamówiły.

Zachęcamy firmy prowadzące sprzedaż internetową do kontaktu z naszym biurem. Mamy duże doświadczenie w obsłudze podatkowej sklepów internetowych i firm z branży e-commerce. Wśród naszych klientów są niewielkie butiki internetowe, jak i duże hurtownie trudniące się handlem międzynarodowym. Zapewniamy pomoc prawno-podatkową każdemu przedsiębiorcy niezależnie od tego jak dużą firmę prowadzi.

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD