Praca zdalna dla zagranicznej firmy – gdzie rozliczyć podatki?

Praca zdalna dla zagranicznej firmy – gdzie rozliczyć podatki?

Według badania zleconego przez Personnel Service, aż 83% osób pracujących w sposób zdalny chce, aby taka forma pracy była gwarantowana ustawowo. Miniony rok sprawił, że globalny rynek pracy stał się jeszcze bardziej otwarty. Coraz więcej ludzi, dzięki pracy zdalnej, mogło decydować się na podjęcie zatrudnienia w zagranicznych firmach, bez konieczności kosztownej przeprowadzki.

Praca zdalna dla zagranicznej firmy wiąże się jednak z pewnymi zawiłościami podatkowymi. Osoby mieszkające w Polsce, ale wykonujące pracę dla podmiotu zagranicznego, muszą mieć świadomość obowiązku rozliczania się z lokalnym fiskusem. Oczywiście każda sytuacja jest inna i nie ma możliwości przeanalizowania wszystkich przypadków zbiorowo, jednak warto mieć na uwadze kilka najważniejszych kwestii, przedstawionych poniżej.

Praca zdalna dla zagranicznej firmy

Polski rezydent podatkowy

Ustalenie rezydencji podatkowej umożliwia sprecyzowanie, w którym kraju jesteśmy zobowiązani spełnić obowiązek podatkowy. Polskim rezydentem podatkowym nie musi być obywatel polski. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa, iż polskim rezydentem podatkowym jest osoba, która:

– posiada na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej tak zwany „ośrodek interesów życiowych” – czyli np. dom, w którym mieszka na stałe, rodzinę, przyjaciół, pracę,

lub

– przebywa na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej więcej niż 183 dni w roku podatkowym.

Jak widać, osoby pracujące w trybie zdalnym, nawet jeśli nie posiadają na terenie Rzeczpospolitej Polskiej nieruchomości, rodziny, czy znajomych, przebywając na terenie kraju przez określony czas spełniają przesłanki art. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co czyni je polskimi rezydentami podatkowymi. Nieistotne jest miejsce zatrudnienia, ani obywatelstwo osoby fizycznej. Nie ma również znaczenia miejsce wypłaty wynagrodzenia. Liczy się to czy pracownik fizycznie wykonuje pracę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Pracownicy, poznając wyżej wymienione regulacje, obawiają się, że pracując zdalnie będą zobowiązani płacić podatki zarówno w Polsce, jak i w państwie, w którym siedzibę ma pracodawca. Aby dowiedzieć się jakie zasady rozliczania podatków mają zastosowanie w naszej sytuacji, należy zapoznać się z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania, w połączeniu z ustawodawstwem krajowym.

Wyżej wspomniane umowy zawierane są między danymi państwami i określają metody unikania podwójnego opodatkowania.  Sięgając do odpowiedniej umowy, jesteśmy w stanie określić czy nasze wynagrodzenie za pracę podlega opodatkowaniu wyłącznie w Polsce, czy również za granicą.

Wykaz umów o unikaniu podwójnego opodatkowania znajdą Państwo na stronie www.podatki.gov.pl

Praca zdalna dla zagranicznej firmy – w jaki sposób rozliczać się z podatku?

W stosunkach między polskim pracownikiem i pracodawcą, to pracodawca jest zobowiązany dokonywać wpłat zaliczek z tytułu podatku dochodowego.

Sytuacja odwraca się w momencie, kiedy zagraniczny pracodawca nie zapewnia pośrednictwa płatników. Wtedy to na pracowniku, będącym podatnikiem osiągającym dochody ze stosunku pracy za granicą, będzie ciążyć obowiązek spełnienia tego obowiązku. Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, taki podmiot ma obowiązek do 20 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu w którym uzyskano dochód, wpłacać zaliczki miesięczne o określonej wysokości.

Zagraniczny pracodawca, aby zabezpieczyć się przed ewentualnym obowiązkiem regulowania podatków i składek na ubezpieczenie społeczne, powinien zawrzeć z pracownikiem wykonującym pracę w trybie home office, umowę o przejęcie obowiązków płatnika. Dzięki niej,  to pracownik będzie zobowiązany do regularnego opłacania składek. Takie rozwiązanie znacznie usprawnia współpracę z zagranicznymi podmiotami.

Jak nietrudno zauważyć, problem opodatkowania pracy zdalnej, wykonywanej w kraju na rzecz kontrahentów zagranicznych jest na tyle skomplikowany i wymagający dogłębnej wiedzy na temat krajowych i międzynarodowych przepisów podatkowych , że niezbędnym jest zasięgnięcie porady doradcy podatkowego.

W razie potrzeby, nasz zespół specjalizujący się w rozwiązywaniu problemów podatkowych jest do państwa dyspozycji. Nasze dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce „kontakt”.

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym