Lekarze spoza UE – zatrudnienie zgodnie z obowiązującym prawem

Lekarze spoza UE – zatrudnienie zgodnie z obowiązującym prawem

W temacie zatrudnienia lekarzy, którzy swoje wykształcenie i doświadczenie zdobyli poza krajami Unii Europejskiej powstaje wiele pytań. Mnóstwo osób zastanawia się, czy lekarze spoza UE w ogóle mogą zostać zatrudnieni w Polsce. Wykorzystując naszą wiedzę postaramy się objaśnić Państwu wszystkie najistotniejsze kwestie dotyczące zagranicznych pracowników Ochrony Zdrowia.

Na początku odpowiemy na to pierwsze, podstawowe pytanie: czy w Polsce można zatrudnić lekarza spoza Unii Europejskiej? Odpowiedź brzmi: TAK! Kandydat musi jednak spełnić kilka warunków…

Lekarze spoza UE - zatrudnienie zgodnie z obowiązującym prawem

Jakie warunki muszą spełnić lekarze spoza UE, aby móc podjąć pracę w Polsce?

Oczywistym jest fakt, iż kandydat starający się o posadę w polskim szpitalu czy innej placówce medycznej, musi być absolwentem studiów medycznych. Musi posiadać dyplom lekarza, lub lekarza dentysty oraz dyplom potwierdzający uzyskanie tytułu specjalisty. Obydwa te dokumenty powinny zostać zalegalizowane, na przykład przez konsula Rzeczpospolitej Polskiej miejscowo właściwego dla kraju w którym kandydat ukończył kształcenie.

Czy lekarze spoza UE starający się o pracę w Polsce muszą mówić po polsku?

Kwestia poziomu opanowania języka polskiego przez zagranicznego lekarza jest dyskusyjna. Od kandydatów wymaga się opanowania języka w stopniu umożliwiającym wykonywanie powierzonych czynności. Co to oznacza? Teoretyzując: jeżeli do wykonywania zawodu, danej osobie wystarcza znajomość podstawowych zwrotów z języka polskiego, będzie ona upoważniona do podjęcia pracy jako lekarz w polskiej placówce medycznej. Kandydat musi określić swój poziom opanowania języka.

Czy w przypadku zatrudnienia lekarzy spoza krajów Unii Europejskiej obowiązują jakieś ramy czasowe?

Co do zasady zgoda na wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty przez zagranicznego medyka, wydawana jest na czas w niej oznaczony.

Przepisy jednak przewidują konkretne ograniczenie w kwestii wydania warunkowego prawa wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty. Taki dokument może zostać wydany w czasie trwania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub stanu epidemii. Jeżeli kandydat spełnia między innymi określone wyżej wymogi, warunkowe prawo wykonywania zawodu zostaje wydane na okres pięciu lat. Czas liczony jest od chwili wydania decyzji. Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, wspomniana regulacja ma obecnie zastosowanie.

Lekarze spoza UE – jak uzyskać pomoc przy zatrudnieniu?

Uzyskanie tytułu zawodowego lekarza wydaje się trudne. Ubieganie się o legalne zatrudnienie lekarza, który zdobył tytuł poza granicami Unii Europejskiej może wydawać się jeszcze trudniejsze. W szeregu wymogów, warunków i restrykcji kandydaci tracą chęć podejmowania zatrudnienia w polskich szpitalach.

W tej sytuacji niezbędna może okazać się pomoc specjalistów. Kancelaria TORITE już od wielu lat jest wsparciem w kwestiach zatrudniania obcokrajowców wywodzących się spoza Unii Europejskiej, zarówno dla firm, zakładów medycznych jak i lekarzy będącymi osobami fizycznymi. Mogą Państwo uzyskać kompleksową pomoc z zakresu uzyskiwania zezwoleń – na pracę czy wykonywanie zawodu. Zespół TORITE zajmuje się także rekrutacją medyków z państw nienależących do Unii Europejskiej. Zwracając się do naszej kancelarii będą mieli Państwo pewność, iż wszelkie formalności zostaną dopełnione terminowo, a postępowanie zakończy się sukcesem.

Rozwiązywanie Państwa problemów to nasz obowiązek.

Nasze dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce „kontakt”.