Podatek – usługi wykonane za granicą

Podatek – usługi wykonane za granicą

Podatek

Czy w sytuacji, kiedy polska spółka zleca zagranicznemu kontrahentowi wykonanie jakiejś usługi – np. z zakresu księgowości – to czy konieczne jest uiszczenie tzw. podatku u źródła w Polsce? Od 2017 r. na gruncie zarówno ustawy o PIT, jak i CIT, odpowiedź jest jednoznaczna – jeśli wynagrodzenie wychodziło z kraju to nie ma znaczenia, czy sama usługa wykonana jest za granicą przez zagraniczny podmiot, podatek i tak trzeba uiścić.

Problem pojawia się z określeniem stanu prawnego przed nowelizacją z 2017 r., która dodała klarowną definicję dochodów uzyskiwanych poza terytorium Rzeczypospolitej. O tyle, o ile orzecznictwo niekorzystnie rozstrzygnęło kwestię podatku na gruncie ustawy o CIT uznając, że nowelizacja tylko doprecyzowała stan prawny istniejący już przed 2017 r., to pozostawała jeszcze nadzieja na bardziej przychylne przedsiębiorcom rozstrzygnięcie w sprawie ustawy o PIT. Niestety, wyrok z dnia 15 października wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał tę nadzieję. Polska spółka, która jeszcze przed nowelizacją zlecała zagranicznym osobom fizycznym tzw. usługi miękkie (księgowe, reklamowe, rekrutacyjne etc.), musi uiścić podatek u źródła, mimo że same usługi zostały wykonane poza granicami kraju, jeśli wynagrodzenie pochodziło z Polski.

Choć wyrok być może nie napawa optymizmem, zdarzają się także pozytywne rozstrzygnięcia w tym temacie. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w czerwcu tego roku wydał wyrok (odnoszący się już do nowych przepisów o CIT) zwalniający podatnika od uiszczania podatku u źródła w sytuacji, w której wynagrodzenie wprawdzie wychodziło w Polski, ale przedmiotem usługi było korzystanie na terytorium Szwecji z urządzeń będących własnością szwedzkiego podmiotu.

Źródło: Patrycja Dudek Fiskus wciąż wygrywa spory o podatek u źródła
https://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1435193,fiskus-wciaz-wygrywa-spory-o-podatek-u-zrodla.html

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD