Korzystne zmiany w zakresie podatku akcyzowego dla producentów piwa

Korzystne zmiany w zakresie podatku akcyzowego dla producentów piwa

zmiany w zakresie podatku akcyzowego

1 czerwca Minister Finansów wprowadził zmiany w zakresie zwolnień od podatku akcyzowego. Czy zmiany w zakresie podatku akcyzowego będą szczególnie korzystne dla producentów piwa? Okazuje się, że tak, a dodatkowo można z nich korzystać już od 2 czerwca.

Zgodnie bowiem z dodanymi w rozporządzeniu przepisami podatnikowi, który niszczy przeterminowane piwo, przysługuje zwolnienie poprzez obniżenie kwoty akcyzy, do której zapłaty jest obowiązany. Chodzi tutaj o kwotę akcyzy zapłaconej od zwróconego i zniszczonego piwa. Aby skorzystać z tego rozwiązania zniszczenie piwa musi zostać dokonane do 31 lipca 2020r. Natomiast ze zwolnienia można skorzystać do 31 grudnia 2020r.

Zniszczenia piwa dokonuje się w:

  • w składzie podatkowym;
  • w miejscu produkcji piwa, w przypadku gdy produkcja odbywa się na zasadzie przedpłaconej akcyzy;
  • za zgodą właściwego naczelnika urzędu skarbowego, w innym miejscu spełniającym warunki niszczenia wyrobów na podstawie przepisów odrębnych. Powinno to nastąpić w obecności przedstawiciela naczelnika urzędu celno-skarbowego. Na wniosek przedsiębiorcy naczelnik może udzielić zgody na zniszczenie piwa bez obecności jego przedstawiciela. W takim wypadku konieczne jest złożenie w terminie 3 dni roboczych do dnia zniszczenia piwa podpisanego oświadczenia, które będzie potwierdzało ten proces. Oświadczenie powinno zawierać dane wymagane przy protokole opisanym poniższej.

Uwaga! Oświadczenie przedsiębiorca powinien złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, a nie naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Zmiany w zakresie podatku akcyzowego – wymogi formalne

Aby przedsiębiorcy mogli skorzystać ze zwolnienia konieczne jest również spełnienie kilku warunków formalnych. Przepisy wymagają bowiem:

  • przed dniem planowanego zniszczenia zwróconego piwa z przekroczonym terminem przydatności do spożycia, poinformowania właściwego naczelnika urzędu celno-skarbowego o zamiarze zniszczenia tego piwa. Należy wówczas podać planowaną datę, godzinę i miejsce niszczenia piwa oraz ilość piwa przeznaczonego do zniszczenia;
  • sporządzenia protokołu zniszczenia piwa w dwóch egzemplarzach. Musi on zostać podpisany przez danego przedsiębiorcę oraz obecnego przy czynności przedstawiciela naczelnika urzędu celno-skarbowego.

W protokole przedsiębiorca powinien zamieścić dane w zakresie daty oraz przyczyny zniszczenia piwa. Dodatkowo musi podać ilości zniszczonego piwa w hektolitrach ze wskazaniem liczby stopni Plato (oddzielnie dla piwa o różnej wartości stopni Plato) oraz dane wskazujące na sposób zniszczenia piwa.

Rozporządzenie niewątpliwe będzie niosło korzystne zmiany w zakresie podatku akcyzowego dla producentów piwa. Jest to szczególnie ważne dla przedsiębiorców, którzy w dalszym ciągu odczuwają dotkliwe skutki pandemii. Może to być mniejszy popyt na produkty przez nich wytwarzane. Pozwoli na zutylizowanie produktów przeterminowanych, które dotychczas wiązały się z koniecznością zapłaty akcyzy.

W przypadku pytań w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia zapraszamy do kontaktu. Specjalizujemy się w pomocy przedsiębiorcom w zakresie akcyzy, cła oraz różnych koncesji.

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym