Zmiany w prawie o upadłości konsumenckiej – pomoc prawna Spółki Torite Sp. z o.o.

Zmiany w prawie o upadłości konsumenckiej – pomoc prawna Spółki Torite Sp. z o.o.

Zmiany w prawie o upadłości konsumenckiej

Nowelizacja prawa upadłościowego, którą Prezydent podpisał 9 września 2019 r. ma ułatwić wychodzenie ze spirali zadłużenia. Torite Sp. z o.o. oferuje kompleksową obsługę całego procesu uzyskiwania upadłości konsumenckiej. Zmiany w prawie o upadłości konsumenckiej są potrzebne.

Jedną z najistotniejszych zmian jest ujednolicenie na gruncie prawa upadłościowego sytuacji prawnej osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą z osobą nieprowadzącą działalności.

Instrumentem mającym usprawnić procedurę upadłościową jest także  rezygnacja z konieczności badania przez sąd – na etapie ogłaszania upadłości – zawinienia dłużnika w doprowadzeniu lub pogłębieniu stanu niewypłacalności. Ewentualne jego niewłaściwe, niestanowiące przestępstwa lub czynności bezpośrednio nakierowanych na pokrzywdzenie wierzycieli, będzie badane na etapie ustalenia planu spłat wierzycieli.

Nowelizacja wprowadza szerszą ochronę dłużnika w zakresie wysokości kwoty wyłączonej z majątku masy upadłościowej os. fizycznej do 150% kwoty uprawniającej do uzyskania świadczeń z pomocy społecznej. Ponadto kwota wyłączona może zostać ustalona indywidualnie przez sędziego komisarza, z uwzględnieniem szczególnych potrzeb upadłego i osób pozostających na utrzymaniu.

Nowelizacja polepsza także sytuację (byłych) małżonków. W przypadkach określonych w ustawie małżonek upadłego (rozdzielność majątkowa w skutek rozwodu, separacji lub wobec ubezwłasnowolnienia w przeciągu roku od złożenia wniosku) może żądać uznania rozdzielności majątkowej za skuteczną, jeśli nie wiedział o podstawie ogłoszenia upadłości i nie doprowadzi to do pokrzywdzenia wierzycieli.

Uzyskanie oddłużenia może nastąpić:

  1. w razie ustalenia planu spłaty na wniosek upadłego (jeśli doprowadził do swojej niewypłacalności bądź istotnie zwiększył jej stopień, plan nie może być ustalony na czas krótszy niż 36 miesięcy i dłuższy niż 84. Dla porównania dla rzetelnych dłużników plan ustalany jest na maksymalnie 3 lata),

  2. bez planu jeśli osobista sytuacja w oczywisty sposób wskazuje, że jest trwale niezdolny do dokonywania spłat, a także warunkowo, jeśli ta niezdolność nie ma charakteru trwałego.

Postępowania upadłościowe wszczęte według znowelizowanych przepisów w całości będą podlegały nowym regulacjom, w tym znaczeniu, że zdarzenia, które miały miejsce przed wejściem w życie nowelizacji, będą podlegały nowym przepisom.

Nowe rozwiązania w większości miałyby obowiązywać po pół roku od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych zmian, które wejdą w życie odpowiednio po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z dniem 1 stycznia 2020 r. lub z dniem 1 grudnia 2020r.

Zmiany w prawie o upadłości konsumenckiej wcale nie gwarantują samodzielnego sukcesu w sądzie. Uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia sądowego i uzyskanie orzeczenia o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej nie jest procedurą łatwa i wymaga zaangażowania profesjonalnych podmiotów. Spółka Torite gwarantuje rzetelna obsługę w trakcie całego postępowania.

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym