
Zatory płatnicze B2B – trwają prace nad ustawą
Zatory płatnicze – opóźniające się płatności oraz niedotrzymywanie terminów przez kontrahentów stanowi realny problem wielu firm w Polsce
Najbardziej wyczulonym sektorem są naturalnie – małe i średnie przedsiębiorstwa, które charakteryzują się zazwyczaj mniejszą płynnością finansową niż duże podmioty rynkowe i korporacje, co stwarza często zatory płatnicze. Zwlekanie z uregulowaniem faktury przez klienta bywa realną barierą w regulowaniu dalszych zobowiązań podmiotu względem jego partnerów – tworząc efekt domina.
Z danych jakie przedstawiono na posiedzeniu Sejmu we wtorek (14 maja) wynika, że aż 85-90% firm ma duże problemy związane z zatorami płatniczymi. Przedsiębiorcy wskazują również liczne sytuacje gdy większy podmiot niejako wymusza na nich oddalony termin co dodatkowo nadwyręża i tak często napięty budżet.
Zatory płatnicze – ustawa
Aby temu przeciwdziałać, Rząd planuje szereg rozwiązań prawnych regulujących chociażby czas płatności zobowiązań jak również limitowanie w niektórych przypadkach możliwości wydłużania terminów.
- Termin płatności dla podmiotów publicznych wyniesie 30 dni, z wyjątkiem placówek służby zdrowia.
- Rozważana jest ulga na złe długi w obszarze podatku PIT i CIT. Wierzyciel będzie mógł obniżyć podstawę opodatkowania o należność, podczas gdy dłużnik będzie musiał ją zwiększyć o kwotę długu.
- Planowane jest również zwiększenie kompetencji UOKiK – umożliwiając kontrolowanie oraz karanie podmiotów nagminnie spóźniających się z płatnościami.
Prace nad projektem trwają a jego autorzy planują aby przepisy weszły w życie z początkiem 2020 roku.
Księgowość dla firm Katowice
Oferujemy profesjonalne usługi księgowe oraz kadrowe dostosowane do indywidualnych oczekiwań klientów zarówno w Polsce jak i w Czechach. Zapewniamy rzetelność rozliczeń z urzędami w ramach Krajowej Administracji Skarbowej oraz ZUS.