Wiążąca Informacja Stawkowa

Wiążąca Informacja Stawkowa

Wiążąca Informacja Stawkowa

Wiążąca Informacja Stawkowa jest nową instytucją funkcjonującą w zakresie podatku od towarów i usług.

Regulacje prawne dotyczące WIS wskazane zostały w ustawie z dnia 9.08.2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw i wchodzą w życie od 1 listopada 2019 r.

O WIS będzie można występować już od 1 listopada br. Wprowadzi je do przepisów nowelizacja ustawy o VAT (ustawa z 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) – a konkretnie nowe art. 42a–42i w ustawie o VAT. Jednak WIS-y będą wiążące dla organów podatkowych dopiero od 1 kwietnia 2020 r. Wtedy wejdzie bowiem w życie art. 42c ustawy o VAT, który mówi o związaniu organów podatkowych wydaną dla podatników informacją stawkową.

Wiążąca Informacja Stawkowa – ochrona podatnika?

Obecnie nie ma instrumentu prawnego, który dawałby ochronę podatnikowi stosującemu określoną stawkę podatku. Interpretacje podatkowe wydawane przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nie dają takiej ochrony, bo opierają się na opisie towaru lub usługi wskazanym przez podatnika we wniosku o wydanie interpretacji. Podatnik wskazuje, do którego grupowania PKWiU zalicza towar, i pyta jaka jest właściwa stawka VAT. Organ podatkowy w trakcie kontroli może dojść do wniosku, że grupowanie PKWiU jest inne niż to, które wskazał podatnik w opisie stanu faktycznego we wniosku o interpretację. Dodatkowo, opinie wydawane przez organy statystyczne nie są wiążące dla organów podatkowych. Organy podatkowe w wyniku przeprowadzonej kontroli niejednokrotnie inaczej klasyfikowały towar lub usługę, pomimo że podatnik dysponował interpretacją indywidualną i opinią statystyczną oraz w efekcie odmawiały zastosowania ochrony wynikającej z interpretacji.

WIS-y mają rozwiązać te problemy. Organ, którym jest dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (ten sam, który wydaje interpretacje), będzie bowiem badał, z jakim towarem czy usługą ma do czynienia, i odpowiednio klasyfikował ją do danego grupowania PKWiU (usługi) lub CN (nomenklatura scalona – towar). Klasyfikacja z WIS będzie więc wiążąca dla innych organów, także wtedy gdy przeprowadzą kontrolę u przedsiębiorcy. To zasadniczo zmieni sytuacje podatników na korzyść – dostaną ochronę w zakresie stawek VAT.

Kto wyda Wiążącą Informację Stawkową?

Wiążąca Informacja Stawkowa będzie wydawana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek podatnika. Wniosek powinien zawierać dane wnioskodawcy, dokładny opis towaru lub usługi oraz wskazanie klasyfikacji, według której w ocenie podatnika należy określić stawkę podatku. Do wniosku będzie można dołączyć dokumenty odnoszące się do usługi/towaru, np. fotografie, plany, schematy, katalogi, atesty, instrukcje, informacje od producenta lub inne dostępne dokumenty, które umożliwią ustalenie właściwej klasyfikacji towaru bądź usługi. Możliwa jest także konieczność wysyłki próbki o ile organ wyda wezwanie obowiązujące do jej dostarczenia. Wniosek będzie podlegał opłacie w wysokości 40 zł, której potwierdzenie uiszczenia należy podpiąć pod dany dokument.

WIS będzie wydawana bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku o wydanie WIS.

Od 1 listopada b.r. interpretacje indywidualne w zakresie objętym Wiążącymi Informacjami Stawkowymi nie będą już wydawane. W przypadku pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu z NAMI.

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym