PPK – daty wejścia przepisów w życie

PPK – daty wejścia przepisów w życie

Program Pracowniczych Planów Kapitanowych to naczelny projekt Rządu w związku z zabezpieczeniem emerytalnym

Prognozowane wysokość państwowej emerytury z ZUS stale maleje i według danych Ministerstwa Finansów – za 20-30 lat może ona wynieść zaledwie równowartość 30% otrzymywanego wynagrodzenia za pracę. Niezbędne jest więc dodatkowe finansowanie, jeśli Polacy chcą cieszyć się spokojną i w miarę dostatnią emeryturą – tu pojawia się koncepcja PPK.

W dużym uproszczeniu PPK będą inwestować i pomnażać zgromadzone w nich środki finansowe pochodzące od składki będącej po części wpłacaną przez pracownika, pracodawcę oraz samo Państwo. Ma to teoretycznie zapewnić dodatkowe środki wspomagające wypłaty świadczeń z ZUS. Główna część ustawy weszła w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku, jednak poszczególne grupy firm i przedsiębiorstw będą musiały stosować do jej zapisów w indywidualnych terminach.

Daty utworzenia PPK według poszczególnych typów firm:

  • 1 lipca 2019 r. – firmy z 250+ pracownikami (stan na dzień 31 grudnia 2018),
  • 1 stycznia 2020 r. – firmy z 50+ pracownikami (stan na dzień 30 czerwca 2019),
  • 1 lipca 2020 r. – firmy z 20+ pracownikami (stan na dzień 31 grudnia 2019),
  • 1 stycznia 2021 r. – pozostałe firmy i podmioty.

Pracodawca ma obowiązek utworzenia PPK dla swoich pracowników w danym terminie, poprzez zawarcie umowy ze stosownymi instytucjami finansowymi, które zostaną wybrane przy konsultacjach z kadrą pracowniczą.

Wybrany może zostać:

  • Fundusz Inwestycyjny, zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych,
  • Fundusz Emerytalny, zarządzany przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne lub Pracownicze Towarzystwo Emerytalne,
  • Zakład Ubezpieczeń.

Co warto podkreślić – do systemu automatycznie zapisywani są wszyscy pracownicy, którzy nie ukończyli 55 roku życia. Osoby starsze, muszą zwrócić się z indywidualnym wnioskiem do pracodawcy aby ten zawarł w ich imieniu umowę z instytucją finansową.

Pracownik może w każde chwili zrezygnować z udziału w PPK – deklarując swoją wolę pracodawcy w stosownym oświadczeniu.

Kadry i płace z Torite

Przedsiębiorcy rozumieją,  jak ważne jest, by obsługa kadr i płac prowadzona była zgodnie z przepisami prawa, z zachowaniem wymaganych terminów i z rzetelnością, która miałaby odzwierciedlać jakość danego biznesu.