Nowe zasady opodatkowania transakcji dokonywanych przy udziale bonów na towary i usługi

Nowe zasady opodatkowania transakcji dokonywanych przy udziale bonów na towary i usługi

Od 1 stycznia 2019 r. nowe zasady opodatkowania transakcji dokonywanych przy udziale bonów na towary i usługi

Do końca 2018 r. bony nie były uważane za towary w rozumieniu VAT. W związku z tym ich sprzedaż oraz nieodpłatne przekazywanie nie stanowiło podlegających opodatkowaniu VAT dostaw towarów. Czynności takie nie stanowiły również świadczenia usług. W konsekwencji przed 1 stycznia 2019 r. sprzedaż oraz nieodpłatne przekazywanie wszelkiego rodzaju bonów w żadnych okolicznościach nie podlegało opodatkowaniu VAT.

Z dniem 1 stycznia 2019 r. w związku z wejściem w życie Dyrektywy  2016/1065 z dnia 27 czerwca 2016 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE określająca reguły opodatkowania VAT bonów, w zamian za które uzyskać można towary lub usługi, do ustawy o VAT wprowadzono nowe zasady opodatkowania bonów towarowych.

Bony podzielono na dwie kategorie – jednorazowego i różnego przeznaczenia. Opodatkowaniu podlega wydanie bonu jednego przeznaczenia. Bony różnego przeznaczenia nadal nie będą podlegały VAT. Nowe przepisy nie mają zastosowania do bonów wyemitowanych do końca 2018 r. Przepisy te trzeba będzie stosować do bonów wyemitowanych od 1 stycznia 2019 r.

Bon – to instrument, z którym wiąże się obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów bądź świadczenie usług, w przypadku którego towary, które mają zostać dostarczone, lub usługi, które mają zostać wykonane, albo tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie bądź określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu (art. 2 pkt 41 ustawy o VAT).

Z dodanego art. 2 pkt 41 ustawy o VAT wynika, że bonem w rozumieniu VAT jest instrument (w znaczeniu „środek służący do realizacji czegoś”). Zatem wiąże się z nim obowiązek jego przyjęcia jako wynagrodzenia lub części wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług. Przy czym tożsamość potencjalnych dostawców lub usługodawców są wskazane w samym instrumencie lub określone w powiązanej dokumentacji, w tym w warunkach wykorzystania tego instrumentu.

Funkcjonować będą dwa rodzaje bonów:

1. bony jednego przeznaczenia (ang. single-purpose vouchers – SPV)  w przypadku tego rodzaju bonów do opodatkowania podatkiem VAT dochodzi już w momencie ich transferu,  a nie z chwilą faktycznego przekazania towarów lub faktycznego świadczenia usług w zamian za taki bon ( art. 8a ust. 1 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług )

2. bony różnego przeznaczenia (ang. multi-purpose vouchers – MPV) – w przypadku tych bonów do opodatkowania podatkiem VAT dochodzi nie w momencie ich transferów, lecz na zasadach ogólnych, tj. w związku z faktycznym przekazaniem towarów lub usług w zamian za bon różnego przeznaczenia  (dodany art. 8b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług).

W przypadku gdy w momencie emisji bonu jest znane miejsce opodatkowania dostawy towarów / świadczenia usług, których bon dotyczy, oraz kwota VAT z tytułu nabycia tych towarów/usług, mamy do czynienia z bonem SPV. W przypadku każdorazowego transferu tego bonu wystąpi transakcja opodatkowana VAT. Często będą to bony związane z jednym konkretnym świadczeniem.

Transfer bonu jednego przeznaczenia, dokonany przez podatnika działającego we własnym imieniu będzie uznany za dostawę towarów lub świadczenie usług, których ten bon dotyczy. Jak wskazuje MF, oznacza to, że emitent takiego bonu będzie musiał odprowadzić VAT od pierwszego wprowadzenia bonu do obrotu, tak jakby towary nim objęte zostały dostarczone lub usługi objęte bonem zostały wykonane. Co ważne, samo wydanie takiego bonu będzie wymagało naliczenia VAT niezależnie od tego, czy będzie on zrealizowany i zostanie wydany towar lub wyświadczona usługa.

Natomiast w przypadku niespełnienia choćby jednego z warunków charakteryzujących bon SPV, taki bon na towary lub usługi zostanie uznany za bon MPV, którego przekazanie nie będzie rodziło skutków dla VAT. Przy emisji lub sprzedaży bonów MPV nie wiadomo jeszcze, jakie będzie opodatkowanie podatkiem VAT dostawy towarów lub świadczenia usługi, na które bon zostanie wykorzystany. Opodatkowana będzie dopiero dostawa towarów lub świadczenie usług otrzymane w zamian za ten bon.

W świetle nowych reguł, nie będą podlegać zasadom opodatkowania właściwym dla bonów wszelkie instrumenty uprawniające wyłącznie do zniżki przy zakupie towarów lub usług, ale nieuprawniające do ich otrzymania. Nowe przepisy dotyczące bonów nie powinny również powodować zmian w opodatkowaniu podatkiem VAT biletów za transport, biletów wstępu do kin, muzeów, znaczków pocztowych itp.

Doradca Podatkowy Katowice

Kancelaria Torite Sp. z o.o. łączy w swojej ofercie usługi gwarantujące ochronę przed niesłusznymi decyzjami podejmowanymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 NOWY BEZŁAD

15 października, 2021

NOWY BEZŁAD

 Wywiad z doradcą podatkowym

23 września, 2021

Wywiad z doradcą podatkowym