Alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa w Polsce

Alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa w Polsce

Alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa

Zauważyliśmy w ostatnich tygodniach olbrzymi wzrost zapotrzebowania na produkty wspierające walkę z koronawirusem COVID-19. Są to m.in. środki do dezynfekcji. W związku z tym widzimy, że kreuje się na rynku nowa rola alkoholu etylowego. Stanowi on kluczowy składnik produktów pozwalających zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii. Zapotrzebowanie na środki do dezynfekcji zawierające alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa w Polsce spowodowało, że jest on obecnie produktem deficytowym. Deficyt dotyczy również samego etanolu. Podobnie jest ze środkami skażającymi do produkcji wyrobów finalnych.  W związku z zaistniałą sytuacją wielu przedsiębiorców postanowiło w ramach prowadzonej przez siebie działalności zmniejszyć deficyt środków do dezynfekcji wykorzystując alkohol etylowy w ich produkcji.

Alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa, a podatki

Wprowadzone zostało przez Ministra Finansów rozporządzenie z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego alkoholu etylowego użytego do produkcji produktów biobójczych do dnia 3 kwietnia 2020 r. Trzeba jednak zaznaczyć, iż warunkiem owego zwolnienia jest produkcja środków na cele rządowe. To znaczy, że nie mogą one być wykorzystywane do użytku komercyjnego. Alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa nie zawsze jest więc jednakowo opodatkowany.

W związku z tym ograniczeniem warto pamiętać, iż mimo panującej w kraju epidemii, alkohol etylowy, który przedsiębiorstwa chcą produkować czy wykorzystywać w celach komercyjnych, nadal podlega obowiązkom podatkowym. Określa je ustawa z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym.

Zasadą generalną jest, iż obowiązek podatkowy powstaje z dniem wykonania czynności lub kiedy zaistnieje stan faktyczny, który jest opodatkowany akcyzą.

Jakie alkohole zaliczamy do wyrobów akcyzowych?

Ustawa ta określa szczegółowo jakie alkohole zaliczane powinny być do wyrobów akcyzowych. Zgodnie z załącznikami do ustawy wyrobem akcyzowym jest m.in.:

  • CN 2207 – Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu 80% obj. lub większej; alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe o dowolnej mocy, skażone;
  • CN 2208 – Alkohol etylowy nieskażony o objętościowej mocy alkoholu mniejszej niż 80% obj.; wódki, likiery i pozostałe napoje spirytusowe;
  • bez względu na kod CN wyrobu zawierającego alkohol etylowy – alkohol etylowy zawarty w wyrobach niebędących wyrobami akcyzowymi o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% obj.

Dodatkowo zgodnie z art. 93 tejże ustawy do alkoholu etylowego zalicza się również:

1) wszelkie wyroby o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 1,2% objętości, objęte pozycjami CN 2207 i 2208, nawet, jeżeli są to wyroby stanowiące część wyrobu należącego do innego działu Nomenklatury Scalonej;

2) wyroby objęte pozycjami CN 2204, 2205 i 2206 00, o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 22% objętości;

3) napoje zawierające rozcieńczony lub nierozcieńczony alkohol etylowy

Skład podatkowy oraz produkcja w składzie podatkowym

Tak więc co do zasady wyrobem akcyzowym jest zarówno czysty alkohol, jak i ten, który jest zawarty w komponentach oraz wyrobach finalnych. W kontekście podatku akcyzowego przydatne jest także pojęcie składu podatkowego oraz produkcji w składzie podatkowym (w tym alkoholu etylowego). Przepisy akcyzowe zawierają w swoich rozwiązaniach tzw. procedurę zawieszonego poboru podatku akcyzowego. Dopóki procedura ta jest stosowana nie powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Procedura ta przeznaczona jest co do zasady dla składów podatkowych. W tym wypadku stanowią je wyznaczone miejsca, w których mogą być wykonywane określone czynności w ramach stosowanej procedury. Jeśli chodzi o pojęcie produkcji alkoholu etylowego to ustawa ujmuje je dość szeroko. Jest to m.in. wytwarzanie, przetwarzanie, oczyszczanie, skażanie, rozlew. W zależności od konkretnego etapu produkcji alkoholu etylowego mogą powstać obowiązki podatkowego w tym zakresie.

Ustawa o podatku akcyzowym zakłada również możliwość produkcji poza składem podatkowym wyrobów akcyzowych. Na przykład w wypadku produkcji mniej niż 10 hektolitrów w ciągu roku kalendarzowego alkoholu etylowego, dokonywanej przez gorzelnie prawnie i ekonomicznie niezależne od wszelkich innych gorzelni oraz niedziałające na podstawie licencji uzyskanej od innego podmiotu.

Zwolnienia akcyzowe dla alkoholu etylowego

Mimo licznych i skomplikowanych obowiązków podatkowych w zakresie alkoholu etylowego ustawa przewiduje również szereg zwolnień. Mogą z nich skorzystać przedsiębiorcy również w odniesieniu do produkcji środków przeznaczonych do dezynfekcji. W poszukiwaniu ustawowych zwolnień warto wziąć pod uwagę, iż istnieją odrębne reżimy zwolnień w odniesieniu do alkoholu etylowego czystego, alkoholu etylowego częściowo skażonego oraz alkoholu etylowego całkowicie skażonego. Zwolnienia te dotyczą m.in. alkoholu etylowego wykorzystywanego w branży spożywczej w określonych celach. Ponadto także alkoholu zawartego w określonych produkowanych przez tą branżę wyrobach finalnych. W ten sposób mimo tego, iż przedmiotem produkcji lub też zużycia będzie alkohol etylowy, dzięki zastosowanemu zwolnieniu nie będzie on efektywnie podlegał opodatkowaniu akcyzą.

Produkcja alkoholu etylowego w walce z epidemią koronawirusa i nie tylko w Ustawach

Ustawa o podatku akcyzowym oraz akty wykonawcze wydane do ustawy, w tym głównie rozporządzenia Ministra Finansów, zawierają dość obszerne regulacje dotyczące zwolnień akcyzowych. Są to na przykład:

  • zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego całkowicie skażonego produkowanego na terytorium kraju, nabywanego wewnątrzwspólnotowo oraz importowanego, jeżeli został całkowicie skażony środkiem skażającym dopuszczonym we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, ),
  • zwolnienie z akcyzy alkoholu etylowego skażonego środkami skażającymi, określonymi przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych spośród środków dopuszczonych do skażania alkoholu etylowego na podstawie przepisów wydanych na podstawie ustawy z dnia 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2352), i wykorzystywany do produkcji produktów nieprzeznaczonych do spożycia przez ludzi, ale wyłącznie w przypadkach, o których mowa w ust. 3 pkt 1 lub 8, jeżeli spełnione są warunki, o których mowa w ust. 5–6b, 12 i 13,
  • zwolnienia dla alkoholu etylowego zawartego w olejkach eterycznych lub mieszaninach substancji zapachowych, stosowanych do wytworzenia artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych, a także zawarty w artykułach spożywczych lub półproduktach wytworzonych z udziałem alkoholu dodanego w odpowiedniej ilości i w odpowiedniej normie dla wyrobu finalnego.

Jak wiemy alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa ma ogromne znaczenie. Należy jednak pamiętać, iż nawet stan zagrożenia epidemicznego nie zwalnia nas od znajomości przepisów prawnych. Zwolnienia podatkowe natomiast są zawsze obwarowane licznymi warunkami. Dopiero łączne wypełnienie daje możliwość zastosowania zwolnienia od akcyzy.

Alkohol etylowy w walce z epidemią koronawirusa, a działania zgodne z prawem

Zdajemy sobie sprawę z faktu, iż regulacja w zakresie akcyzy alkoholu etylowego może stanowić źródło problemów. Oferujemy Państwu kompleksowe usługi w tym zakresie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie zarówno w doradztwie prawnym i podatkowym w zakresie akcyzy, ale również w pracy w organach celnych. Oferujemy pomoc w objaśnianiu procedury zwolnień z akcyzy. Wiemy jaki będzie najkorzystniejszy dla przedsiębiorcy proces wprowadzania alkoholu etylowego na rynek. Dotyczy to także prawidłowej rejestracji. Zapraszamy do kontaktu również w celu wyjaśnienia szczegółowych regulacji w zakresie obowiązków podatkowych na gruncie ustawy o podatku akcyzowym oraz zwolnień w tym zakresie. Wyjaśnimy także obowiązki w zakresie skażania alkoholu na potrzeby wytwarzania produktów do użytku komercyjnego.

Photo: Ice cubes and glasses with cool vodka by Marco Verch under Creative Commons 2.0