Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Czym jest Prosta Spółka Akcyjna?

Prosta Spółka Akcyjna

Z początkiem marca tego roku miał pojawić się nowy rodzaj spółki. Prosta spółka akcyjna (p.s.a.) łącząca prostotę spółki z o.o. z możliwościami spółki akcyjnej. Wprowadzenie tego innowacyjnego rozwiązania, spełniającego przede wszystkim specyficzne potrzeby start-upów i potencjalnie zastępującego akcje crowdfundingowe, zostało jednak przesunięte o kolejny rok. Mimo wszystko warto zapoznać się z tą ciekawą konstrukcją już teraz.

Prosta Spółka Akcyjna – wkłady akcjonariuszy

Wydaje się, że najistotniejsze zmiany dotyczą kwestii wkładów akcjonariuszy. W p.s.a. wyróżniać będziemy ich dwa rodzaje:
– wkłady pieniężne o minimalnej wartości 1 zł,
– wkłady niepieniężne, czyli np. świadczenie pracy, know-how czy prawo niezbywalne mające wartość majątkową.

Co istotne w p.s.a. dokonanie zmiany wysokości kapitału zakładowego niekoniecznie będzie wiązała się ze zmianą umowy spółki.
W p.s.a. zbywanie i obciążanie akcji będzie następowało w formie dokumentowej, przy użyciu cyfrowego zapisu danych, bez poświadczenia podpisów przez notariusza czy wydawania dokumentu akcji. Oznacza to, że de facto będą one miały formę niematerialną.
Jednakże należy pamiętać, że akcje p.s.a. póki co nie będą mogły być notowane na giełdzie.

Więcej czynności elektronicznie

Znaczne ułatwienia miały dotyczyć przede wszystkim kwestii rejestracyjnych. Samą umowę można będzie zawrzeć tradycyjnie u notariusza, albo elektronicznie. Będzie to możliwe tylko wtedy, kiedy akcje są pokrywane wkładami pieniężnymi. Ten drugi sposób dotyczy także czynności podejmowanych po powstaniu spółki. Są to akcje takie jak: podejmowanie uchwał, głosowania na zgromadzeniu akcjonariuszy czy korzystanie z akcji uprzywilejowanych i założycielskich.

Zwłaszcza przydatny będzie tutaj rejestr rozproszony czyli tzw. blockchain, w ramach którego wszelkie transakcje (zwane węzłami) podpisywane są cyfrowo. Dzięki temu wszystkie ruchy są jawne, choć użytkownicy pozostają anonimowi.

Organy Prostej Spółki Akcyjnej

Akcjonariusze p.s.a. będą mogli zdecydować się na jeden z dwóch systemów organów: dualistyczny bądź monistyczny. Dopuszczenie tego drugiego oznacza, że nie jest konieczne powoływanie zarówno zarządu, jak i rady nadzoru. Zamiast tego tworzy się jeden organ – radę dyrektorów. Spełnia ona funkcje zarówno wykonawcze, jak i kierownicze. Dodatkowo zarówno rada dyrektorów, jak i zarząd, mogą być organami jednoosobowymi. W przypadku większej ilości członków i w razie braku innego unormowania w umowie, do składania oświadczeń konieczne będzie współdziałanie dwóch dyrektorów lub jednego wraz z prokurentem.