Zmiany w zaliczaniu leasingu pojazdów do kosztów
[:pl]
Ministerstwo Finansów przedstawiło 13 czerwca szereg planowanych zmian podatkowych na najbliższe miesiące
Wśród zdecydowanie pozytywnie przyjętych pomysłów jak zmniejszenie obowiązków i obciążeń informacyjnych oraz raportowania dla przedsiębiorców, pojawiły się również te mniej optymistyczne informacje.
Resort prowadzi prace nad zarównaniem skutków podatkowych wzięcia samochodu w leasing z zakupem nowego pojazdu za gotówkę. Planowane są odgórne limity, ograniczenia w zaliczaniu kosztów rat do 50% wartości auta gdy jest ono nabywane do celów służbowych.
Czy leasing auta będzie się opłacać?
Obecnie funkcjonujące przepisy w tym zakresie pozwalały aby tzw. leasing operacyjny był korzystną formą ratalną ze względu na możliwość zaliczenia ich w 100% do kosztów uzyskania przychodu. W przypadku zakupu za gotówkę opcje ograniczały się do odpisów amortyzacyjnych – ograniczanych ustawowo do 20 tysięcy euro.
Rynek samochodowy w Polsce w ciągu ostatnich lat odnotowywał spore wzrosty sprzedaży nowych modeli pojazdów, jednak pojawiają się obawy czy pomysły Ministerstwa Finansów nie spowodują iż leasing samochodu przestanie się po prostu opłacać.
Nowelizacja przepisów ma znacząco odbiec od obecnie funkcjonującego mechanizmu, wdrażając między innymi:
- podniesienie limitu amortyzacji do 150 tys. złotych,
- ustanowienie limitu dla zaliczania rat leasingu do kosztów (150 tys. złotych),
- – ustanowienie limitu zaliczania do kosztów rat leasingu oraz odpisów amortyzacyjnych (50% wartości pojazdu).
Od strony podatkowej wzięcie samochodu w leasing lub zakup go na własność za gotówkę będzie miało takie same możliwości i ograniczenia w obu przypadkach.
W efekcie stracą wszyscy – zarówno leasingobiorcy jak i osoby/podmioty decydujące się na zakup pojazdu do kwoty 170 tys. złotych gdy wykorzystują je w celach mieszanych.
Doradztwo podatkowe z marką Torite
Klienci, korzystający z naszych usług mają zapewnione indywidualne i kompleksowe podejście przy rozwiązywaniu problemów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, możliwość konsultacji problemu z prawnikami z różnych dziedzin, otwartych i chętnych do pomocy, potrafiących dostosować się do oczekiwań Klienta, wykonujących rzetelne doradztwo w zakresie zarządzania i racjonalizacji kosztów.
[:]