Zmiany w regulaminie Tarczy Finansowej PFR

Zmiany w regulaminie Tarczy Finansowej PFR

Zmiany w regulaminie tarczy finansowej

Zmiany w regulaminie Tarczy Finansowej PFR

Od 28 maja 2020r. przedsiębiorców wnioskujących o subwencje finansowe z Polskiego Funduszu Rozwoju będą zmiany w regulaminie Tarczy Finansowej. Obowiązywał będzie całkiem nowy regulamin ubiegania się o udział w tzw. Tarczy PFR.

Projekt nowego regulaminu przedstawiony na stronie PFR zakłada w większości zmiany techniczne. Dotyczy poszczególnych uregulowań wraz z ich uszczegółowieniem. Pojawiają się także nowe przepisy istotne dla potencjalnych wnioskodawców.

W projekcie warto zwrócić uwagę na zapisy dotyczące sytuacji, w której wnioskodawca otrzymał subwencję na podstawie nieprawdziwych oświadczeń w zakresie swojej sytuacji gospodarczej. Grozi mu bowiem nie tylko odpowiedzialność karna za składanie fałszywych zeznań. Polski Fundusz Rozwoju wprowadził mechanizm obligujący w takim wypadku przedsiębiorcę do zwrotu całości lub części otrzymanej subwencji. Zwrot będzie trzeba wykonać na rachunek techniczny Banku w maksymalnie 14-dniowym terminie od jej otrzymania. Przedsiębiorcy ubiegający się o subwencję powinni więc szczególnie zadbać o prawdziwość danych w składanych wnioskach. Nawet niewielkie różnice mogą powodować konieczność zwrotu subwencji. Warto też podkreślić, iż PFR może właściwie w każdym czasie skontrolować dane i oświadczenia złożone przez przedsiębiorcę.

Kolejną nowością w regulaminie jest kwestia być może pomocna w uzyskaniu informacji dlaczego dany wniosek o subwencję spotkał się z odmową. Podobnie z kwestią, gdy otrzymane świadczenie było niższe niż wnioskowana kwota. PFR wprowadził bowiem możliwość zwrócenia się do niego za pośrednictwem banku, w którym składany był wniosek, z zapytaniem dotyczącym odmowy przyznania subwencji. Warunkiem jest udokumentowanie przez przedsiębiorcę z czego wynikają rozbieżności wskazane przez PFR w decyzji odmownej. Ponadto także błędu popełnionego przez przedsiębiorcę w złożonym wniosku, który skutkował przyznaniem rażąco niższej kwoty subwencji. Warto zwrócić przy tym uwagę, iż taka możliwość dotyczy tylko kwoty „rażąco” niższej. Rodzi się wątpliwość co oznacza to pojęcie biorąc pod uwagę, iż dla każdego przedsiębiorcy, zależnie od jego sytuacji finansowej, będzie znaczyło co innego.

Doradztwo podatkowe Katowice

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości nasza kancelaria jest do Państwa dyspozycji. Pomagamy odnaleźć się w gąszczu nowy przepisów. Wypełniamy wnioski i składamy je dla naszych Klientów. Świadczymy usługi doradztwa podatkowego nie tylko w obrębie tarcz i wsparcia pomocowego. Zachęcamy do kontaktu z naszym biurem – kancelaria@torite.pl lub przez formularz dostępny TUTAJ.