Zła ocena systemu podatkowego przez przedsiębiorców
[:pl]
Raport „Polski system podatkowy według uczestników VIII Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG”
rysuje mało pozytywny obraz rzeczywistości podatkowej, z którą muszą mierzyć się krajowi przedsiębiorcy. Nie jest to oczywiście gwałtowna zmiana nastrojów w stosunku do poprzednich lat, jednak polityka Rządu skupiająca się na gwałtownych i radykalnych zmianach prawnych zdecydowanie odbija się na nastrojach w środowisku biznesu.
Ocena odbywała się w oparciu o pięcio-stopniową skalę, gdzie zdaniem uczestników badania – polski system podatkowy uzyskał średnią na poziomie zaledwie 2,2 pkt.
Niska stabilność systemu podatkowego jest problemem
W tym obszarze odnotowano albowiem największy spadek oceny w stosunku do roku poprzedniego. Polskie prawo podatkowe zmienia się bowiem często i niejednokrotnie bardzo gwałtownie, wymuszając poświęcanie sporej uwagi oraz zasobów firmy na monitorowanie i dostosowywanie się do nowych regulacji.
Budzi to również niepewność wśród uczestników rynku jak i inwestorów planujących wprowadzić swój kapitał do kraju. Długofalowa strategia podatkowa może zostać niespodziewanie zachwiana np. poprzez nowelizację kluczowego dla niej przepisu.
60 procent badanych wskazało zmiany w obszarze odliczeń kosztów usług oraz wartości niematerialnych i prawnych, jako czynnik wpływający najbardziej negatywnie na funkcjonowanie ich firm i przedsiębiorstw.
85 procent badanych jednocześnie obawia się, że mechanizm podzielnej płatności tzw. „split payment” zwiększy obciążenia administracyjne ich firm, a 65 procent jest przekonanych o jego negatywnym oddziaływaniu na stabilność finansową i przepływ środków.
Nie wszystko jednak jest oceniane tak negatywnie
Respondenci zauważyli lekką poprawę w relacjach na linii administracja skarbową – przedsiębiorca, jak również przekierowanie organów kontrolnych na „duże tematy” a nie skupianie się na mikro podmiotach.
Zdecydowana większość pytanych wskazała również JPK jako narzędzie, które w sposób najskuteczniejszy przyczyni się do uszczelnienia systemu podatkowego.
Ogólna ocena wypada jednak w najlepszym wypadku miernie – dając olbrzymie pole do poprawy ustawodawcom i nadając kierunek zmian na kolejne lata. Tymczasem firmy muszą odnaleźć się i dostosować do nowej rzeczywistości podatkowej 2018 roku.
Doradztwo podatkowe Katowice
Marka Torite oferuje profesjonalne i kompleksowe usługi doradztwa podatkowego z zachowaniem pełnej poufności i gwarancją zgodności z obowiązującym prawem.
Zapraszamy do współpracy firmy oraz przedsiębiorstwa pragnące lepiej funkcjonować w podatkowej rzeczywistości oraz uzyskać realną przewagę nad konkurentami tym obszarze swojej działalności.
[:]