Wątpliwości prawne na korzyść podatnika rozstrzygnięto tylko 41 razy w 2016 roku

Wątpliwości prawne na korzyść podatnika rozstrzygnięto tylko 41 razy w 2016 roku

Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące stosowania przez administrację zasady „in dubio pro tributario”

Zapis nakazujący rozstrzyganie wątpliwości prawnych na korzyść obywatela został uchwalony w sierpniu 2015 roku jako część przebudowy ordynacji podatkowej. Nowe regulacje zaczęły obowiązywać z dniem 1 stycznia 2016 roku – choć jak podkreślają przedstawiciele MF, była to jedynie formalność gdyż zapis ten wynika wprost z Konstytucji i praw obywatela.

Tym samym  miał zastosowanie jeszcze przed wprowadzeniem go do ustawy jako formalna zasada prawna.

Analizie poddano więc cały rok 2016

Sprawdzono jak wygląda to w praktyce. Na koniec tego okresu łączna ilość decyzji rozstrzyganych na korzyść podatnika wyniosła zaledwie 41.

Eksperci wskazywali już na etapie projektowania tego przepisu, że może on okazać się prawem realnie martwym w skutek nieprecyzyjnego określenia zasad jego stosowania. 

Z jednej strony mamy bowiem przychylanie się ku obywatelowi w skutek zawiłego i źle napisanego prawa. Z drugiej jednak stront mamy urzędnika Państwowego, który w momencie działania na niekorzyść budżetu może spodziewać się odpowiedzialności karnej.

Z tych dwóch rzeczywistości logiczne jest więc, że urzędnik chroniąc swój własny interes nie będzie skłonny do stosowania tego typu rozwiązań – jest to znacznie bezpieczniejsze dla niego wyjście z sytuacji, co w praktyce niweluje sens takiego przepisu.

 Zbrodnia Vatowska

20 kwietnia, 2022

Zbrodnia Vatowska

 Czy ryczałt się opłaca?

5 kwietnia, 2022

Czy ryczałt się opłaca?