
Split Payment VAT
Od 1 lipca 2018r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług wprowadzające mechanizm podzielonej płatności, czyli tzw. split payment
Mechanizm podzielonej płatności Split Payment polega na tym, że nabywca będący podatnikiem, płacąc za fakturę, wpłaca na specjalny rachunek VAT sprzedawcy kwotę całości lub części VAT z faktury, natomiast kwota netto (jej całość lub cześć) trafia na bieżący rachunek bankowy przedsiębiorcy (sprzedawcy), do którego prowadzony jest rachunek VAT (ewentualnie płatność regulowana jest w inny sposób, np. gotówka lub w drodze kompensaty).
Jak bowiem wynika z art. 108a ust. 2 ustawy o VAT, zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności (Split Payment) polega na tym, że:
1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;
2) zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.
Pieniądze zgromadzone na rachunku VAT są własnością sprzedawcy, ale dysponowanie nimi jest ograniczone. Istota rozwiązania sprowadza się bowiem do tego, że kwotami zgromadzonymi na rachunku VAT podatnik nie może swobodnie dysponować. W uproszczeniu: może on jedynie opłacić tymi środkami kwotę VAT wynikającą z faktury swojego dostawcy lub wpłacić należność z tytułu VAT na rachunek urzędu skarbowego. Natomiast ewentualne wykorzystanie wolnych środków do innych celów wymaga zgody urzędu skarbowego na dokonanie wypłaty z rachunku VAT.
Zgodnie z art. 108a ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, którzy otrzymają fakturę z wykazaną kwotą podatku, przy dokonywaniu płatności kwoty należności wynikającej z tej faktury mogą zastosować mechanizm podzielonej płatności (split payment).
Tak więc, dokonywanie płatności przy zastosowaniu mechanizmu split payment jest obecnie dobrowolne. Wybór należy do podatnika będącego nabywcą towaru lub usługi. Pamiętać należy, że podzieloną płatność można stosować tylko w przypadku transakcji pomiędzy podatnikami VAT. Jeżeli stroną transakcji jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, nie można rozliczyć podatku VAT w tym systemie.
Jednak Ministerstwo Finansów już w ubiegłym roku zapowiadało, że docelowo mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany obowiązkowo. Planowało wdrożyć obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności w połowie 2019 r. W wyniku podjętych działań, od 1 marca br. zaczęła obowiązywać decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej o obowiązkowym split payment w określonych branżach.
Zgoda Komisji Europejskiej dotyczy wprowadzenia podzielonej płatności:
- w branżach, w których obecnie obowiązuje odwrotne obciążenie (np. branża budowlana),
- w branżach, w których obecnie obowiązuje solidarna odpowiedzialność (np. branża paliwowa),
- w handlu węglem i częściami samochodowymi.
Pozytywna decyzja Komisji Europejskiej to tylko pierwszy, konieczny warunek wprowadzenia obowiązkowej podzielonej płatności (Split Payment) w Polsce. Trzeba będzie jeszcze wprowadzić do polskiego systemu VAT nowe przepisy w tym zakresie.
Obecnie trudno podać jakiś bardziej przybliżony termin wdrożenia obowiązkowej podzielonej płatności w ww. branżach, bo jak na razie jedynym pewnym faktem w tej sprawie jest w/w decyzja derogacyjna Komisji Europejskiej.
Proces legislacyjny może potrwać kilka miesięcy.
Wiceminister finansów Filip Świtała w wypowiedzi dla PAP powiedział , że realny termin wprowadzenia obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności w VAT (MPP), czyli split payment w niektórych branżach, to nie wcześniej niż na koniec tego roku.
Księgowość Katowice z Torite
Oferujemy profesjonalne usługi księgowe oraz kadrowe dostosowane do indywidualnych oczekiwań klientów zarówno w Polsce jak i w Czechach. Zapewniamy rzetelność rozliczeń z urzędami w ramach Krajowej Administracji Skarbowej oraz ZUS.