Split payment VAT od 2018 roku

Split payment VAT od 2018 roku

Projekt nowelizacji ustawy o VAT trafił do Sejmu

Mechanizm podzielnej płatności to kolejne narzędzie w walce z wyłudzeniami podatku VAT. Według szacunków luka w tym zakresie wynosi od 8 do 10 mld zł w skali roku, nie dziwi więc poszukiwanie przez MF nowych rozwiązań mających na celu uszczelnienie systemu.

Czym jest split payment?

Mechanizm podzielnej płatności polega na rozbiciu kwoty transakcji na dwie części.

  • kwota sprzedaży netto jest płacona przez nabywcę na rachunek sprzedawcy, podobnie jak do tej pory,
  • kwota podatku VAT jest płacona przez nabywcę na specjalny, dedykowany rachunek bankowy.

W praktyce więc środki przeznaczone na podatek nie przechodzą przez sprzedawcę. Ma to uniemożliwić przetrzymywane środków, przyspieszyć pobór podatku i przeciwdziałać praktykom „znikania” firm przed uregulowaniem zobowiązań wobec  Państwa.

Usługi księgowania z Torite – sprawdź ofertę

Podatnik będzie miał dostęp do środków zgromadzonych na specjalnym rachunku, jednak jego możliwości operacyjne i dysponowanie ulokowanymi tam środkami będą bardzo ograniczone.

Co warto nadmienić – split peyment jest rozwiązaniem dedykowanym dla sektora B2B i nie będzie miało zastosowania wobec transakcji ze zwykłymi konsumentami.

Czy split payment jest obowiązkowe?

Na tym etapie projekt ustawy zakłada dobrowolność w stosowaniu nowego mechanizmu. To do kupującego będzie należeć decyzja, czy chciałby rozliczyć się przy zastosowaniu split payment.

Nie można jednak wykluczyć, że w przyszłości to rozwiązanie zostanie wprowadzone jako standard w rozliczaniu transakcji B2B.  Ci podatnicy, którzy zdecydują się jednak na stosowanie stego rozwiązania –  mogą liczyć na pewne korzyści – m.in brak odpowiedzialności solidarnej oraz szybsze terminy zwrotu podatku.

Projekt jest obecnie konsultowany a wg. założeń jego główna część miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku.

 Zbrodnia Vatowska

20 kwietnia, 2022

Zbrodnia Vatowska

 Czy ryczałt się opłaca?

5 kwietnia, 2022

Czy ryczałt się opłaca?