Podatek solidarnościowy od 2019 roku
[:pl]
Rząd przedstawił projekt ustawy wprowadzający tzw. podatek solidarnościowy, który obejmie najlepiej zarabiających
Idea wprowadzenia nowej daniny zrodziła się z potrzeby dodatkowego finansowania świadczeń osób niepełnosprawnych.
Jak możemy wyczytać z opublikowanego 15 maja 2018 projektu – powołany zostanie Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, który zasilą środki z Funduszu Pracy oraz nowo wdrażanego podatku. Danina miałaby zacząć obowiązywać wraz z dniem 1 stycznia 2019 roku.
Podatek solidarnościowy od najbogatszych
Podatek od najbogatszych nie jest w skali europejskiej pomysłem nowym i już obecnie wiele krajów wspólnoty stosuje tego typu model finansowania budżetu. Wariant polski zakłada jednak przeznaczenie środków na jeden konkretny cel – w tym wypadku zabezpieczenie podwyżek świadczeń niepełnosprawnych obywateli.
Stawka podatku wyniesie 4% nadwyżki dochodów powyżej 1 mln zł osiągniętych w roku podatkowym.
Ministerstwo Finansów wstępnie szacuje, że w pierwszym roku pozwoli to na zgromadzenie około 1 mld 150 mln złotych dodatkowych środków do wykorzystania. Podatek solidarnościowy ma objąć 0,5% najlepiej zarabiających w kraju.
Jak podkreślają jednak eksperci i doradcy podatkowi – zbyt intensywne sięganie do kieszeni podatników może ostatecznie spowodować gwałtowny spadek wpływów budżetowych w innych obszarach. Należy pamiętać, że Rząd nadal rozważa zniesienie progu 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia, który zwalniał z konieczności odprowadzania składek ZUS. To również kolejny mechanizm mający na celu podbudowanie finansów publicznych kosztem najbogatszych.
Doradca podatkowy Torite
Potrzebujesz pomocy w odnalezieniu się w gąszczu przepisów i regulacji prawno-podatkowych? Czy poszukujesz fachowego wsparcia w tematyce podatkowej i czujesz potrzebę uzyskania przewagi podatkowej nad konkurentami?
Zaufaj marce Torite – oferującej szeroki pakiet usług doradztwa podatkowego dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw.
[:]