Optymalizacja podatkowa – zmiany Ministerstwa Finansów
Ministerstwo Finansów liczy na znaczny zastrzyk gotówki w ramach działań uszczelniających budżet
Zmiany obejmą między innymi – projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych. Jednym z najważniejszych celów jakie chce osiągnąć Rząd to powiązanie miejsca opodatkowania z miejscem uzyskiwania dochodu i tym samym wyeliminowanie części agresywnych praktyk podatkowych.
Ustawodawca uzasadnia planowanie zmiany potrzebą zachowania konstytucyjnej zasady sprawiedliwości podatkowej, która jest – zdaniem Ministerstwa Finansów – często naruszana przez większe, międzynarodowe podmioty gospodarcze. Z racji na skomplikowany charakter całego procesu i złożoność modeli podatkowych – na tego typu działania decydują się zwykle duże firmy, gdyż ponoszone koszty na obsługę są dla nich opłacalne w stosunku do uzyskanych korzyści.
Doradztwo podatkowe z TORITE Katowice -sprawdź ofertę
Wśród praktyk wymienia się m.in:
- odsetki od pożyczek od podmiotów powiązanych,
- kreowanie strat kapitałowych,
- fikcyjne usługi prowadzone przez podmioty powiązane,
- i inne.
Co się zmieni?
Projekt zakłada wyodrębnienie nowego źródła przychodów w postaci zysków kapitałowych. Dochody uzyskane z tego źródła będą odseparowane od pozostałych dochodów podmiotu. W praktyce ma to pozwolić na opodatkowanie dochodu z obu źródeł lub jedynie jednego – jeśli podatnik odnotuje stratę, bez pomniejszania o stratę z drugiego źródła przychodów.
Kolejną główną cechą przepisów jest płacenie podatków w miejscu, gdzie generowane są zyski – jako cel wdrożenia unijnej dyrektywy ATAD.
Wśród planowanych działań wyróżnić można:
- przepisy przeciwdziałające nadmiernemu finansowaniu podatników długiem,
- rozbudowę przepisów dotyczących unikania opodatkowania – w tym rajów podatkowych,
- przeciwdziedzinie tworzeniu kontrolowanych spółek zagranicznych w rajach podatkowych,
- nowe regulacje prawne dot. funkcjonowania podatkowych grup kapitałowych,
- i inne.