Nowy kodeks pracy 2018
[:pl]
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy przekazała 14 marca rekomendacje dotyczące kompleksowych zmian w prawie pracy
Prace trwały pond półtora roku a ich efektem jest zbiór propozycji zmian w Kodeksie Pracy i Kodeksie Zbiorowym Prawa Pracy.
Jak podkreślają przedstawiciele komisji oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki społecznej – obecnie funkcjonujące prawo w obrębie zatrudnienia mają w większości przypadków ponad 40-letnią historię nowelizacji. Pojawiła się więc potrzeba urealnienia części przepisów w stosunku do dynamicznie zmieniającego się rynku i oczekiwań zarówno prawodawców jak i pracowników.
Proponowane zmiany nie mają jednak charakteru konkretnych ustaw a jedynie rekomendacji względem kierunku ich modyfikowania.
Nowe umowy o pracę
Wśród propozycji znaleźć możemy między innymi rozbudowę zbioru umów o pracę o nowe pozycje jak umowa o pracę sezonową czy dorywczą.
Nowościom jest także umowa o pracę nieetatową – skierowana głównie do osób młodych, dopiero stawiających pierwsze kroki na rynku oraz osób już przebywających na emeryturze, lecz dorabiających do pobieranego świadczenia.
Urlopy po nowemu
Komisja rekomendowała aby w przypadku niewykorzystania urlopu w przysługującym pracownikowi terminie – prawo do niego wygasałoby. Pracownikowi przysługiwałoby jednak zadośćuczynienie w postaci 2x wynagrodzenia jakie pobierałby w czasie trwania urlopu, w ostatnim możliwym do niego udzielenia terminie.
Specjaliści podkreślają jednak, że taka formuła może dodatkowo obciążyć przedsiębiorców, którzy nie zawsze będą dysponować środkami pozwalającymi na pokrycie rekompensaty i tym samym stanowić źródło konfliktu pomiędzy stronami.
Wypowiedzenia umowy po nowemu
Kontrowersyjnym pomysłem okazuje się dopuszczenie możliwości rozwiązania stosunku pracy w trakcie trwania urlopu lub przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim. Ochrona nie obejmowałaby również osób zatrudnionych na umowy zastępstwa, oraz – co budzi największe oburzenie opinii publicznej – kobiet w ciąży pracujących w sektorze małych firm.
Jak podkreślają przedstawiciele komisji – te zmiany są motywowane głównie zjawiskami patologicznymi na runku pracy i częstymi praktykami np. ucieczek pracowników na długotrwałe zwolnienia chorobowe w momencie gdy są wskazywani jako osoby do zwolnienia.
Pracownicy zamian mają otrzymać prawo do rozmowy z pracodawcą o powodach zwolnienia i zyskać możliwość uargumentowania swojego stanowiska i wpłynięcia na zmianę decyzji.
W przypadku kobiet w ciąży wypowiedzenie będzie mogło zostać wręczone w sytuacji gdy przeniesienie jej na inne stanowisko i wyrównanie wynagrodzenia nie będzie w firmie możliwe. Zgodę na takie działanie będzie jednak musiała wydać indywidualnie Państwowa Inspekcja Pracy.
Kadry i płace z TORITE
Przedsiębiorcy rozumieją, jak ważne jest, by obsługa kadr i płac prowadzona była zgodnie z przepisami prawa, z zachowaniem wymaganych terminów i z rzetelnością, która miałaby odzwierciedlać jakość danego biznesu.
[:]