Gry hazardowe – rejestr domen zakazanych
Dnia 1 lipca 2017 zaczęły obowiązywać przepisy pozwalające na blokowanie domen serwisów hazardowych
Jest to kolejna część, uchwalonej 1 kwietnia 2017 nowelizacji do Ustawy o grach hazardowych, której celem jest walka ze szarą strefą, zwiększenie wpływów do budżetu oraz ochronę graczy.
Kluczowym elementem ustawy w tym zakresie jest fakt iż aby urządzać gry o charakterze hazardowym poza kasynem za pośrednictwem sieci internet – wymaga się spełnienia dodatkowych warunków przez dany podmiot – w tym uzyskania zezwolenia Ministra Finansów. W praktyce oznacza to, że Państwo stało się monopolistą – gdyż serwisy internetowe nie posiadające zezwolenia będą niedostępne dla użytkowników krajowych.
Sprawdź ofertę doradztwa podatkowego dla gier hazardowych.
Rejestr domen zakazanych
Rządowy serwis zawierający listę domen niezgodnych z ustawą można znaleźć pod adresem hazard.mf.gov.pl.
Lista na chwilę obecną liczy już ponad 800 adresów internetowych, do których dostęp musi być blokowany przez krajowych dostawców sieci. Dane w nim gromadzone są automatycznie przekazywane operatorom telekomunikacyjnym oraz pośrednikom płatności w celu szybkiego i sprawnego ograniczenia dostępu do wskazanych serwisów.
Ustawa zakłada, że w terminie 3 miesięcy od 1 lipca 2017 roku, każdy podmiot w formie operatora sieci internet, będzie musiał wdrożyć rozwiązania pozwalające mu na zablokowanie danego adresu w ciągu 48 godzin od jego zgłoszenia.
Kontrowersyjne prawo spotkało się z licznymi słowami krytyki nie tylko ze strony branży hazardowej lecz również środowisk sprzeciwiających się swoistej cenzurze internetu, która mogłaby w przyszłości posłużyć jako precedens i zostać rozszerzona na inne branże.
Walka z wiatrakami
O ile dla przeciętnego użytkownika obejście blokady może być praktycznie niemożliwe, to istnieją metody aby tego dokonać. Część podmiotów w ramach działań profilaktycznych wystosowała do swoich klientów instrukcje w jaki sposób mają postępować aby połączyć się z blokowanym serwisem.
W ciągu niepełnego miesiąca od obowiązywania prawa i funkcjonowania rejestru – można również zaobserwować praktyki polegające na prostym zabiegu zmiany adresu domeny blokowanego serwisu np. poprzez dodanie kolejnej cyfry na końcu jej adresu. Jako, że jest on wtedy traktowany jako zupełnie nowa domena – cała procedura weryfikacji i blokowania musi rozpocząć się ponownie, dając serwisowi czas na swobodne funkcjonowanie.