Firma w Czechach – podatkowa utopia?

Firma w Czechach – podatkowa utopia?

Działalność gospodarcza w Czechach – demaskujemy mity

Aktualnie jesteśmy świadkami dynamicznych i nie zawsze jasnych dla podatnika zmian w przepisach prawa podatkowego. Powszechne są doniesienia medialne o uszczelnieniu systemu poboru podatku VAT, zwiększeniu uprawnień urzędników skarbowych skutkiem wprowadzenia jednolitej Krajowej Administracji Skarbowej czy stosowania klauzuli obejścia prawa.

Pojawia się pytanie, czy podatnik także dysponuje prawnym orężem, które pozwoliłoby na częściowe uniknięcie negatywnych skutków zmian w przepisach, które mogą w wielu sytuacjach skomplikować lub nawet sparaliżować prowadzenie działalności gospodarczej.

Mechanizmem stosowanym przez przedsiębiorców jest przenoszenie działalności gospodarczej do tzw. rajów podatkowych.

Czy jednak „eksport” działalności gospodarczej do innego kraju musi być czymś egzotycznym? Powszechna jest opinia, iż rejestracja działalności w Republice Czeskiej zakończy problemy związane z kontaktami z urzędami skarbowymi. Czy jednak na pewno?

Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim, często, w ślad za rejestracją działalności gospodarczej w Czechach muszą iść inne, faktyczne działania mające charakter rzeczywistego prowadzenia przedsiębiorstwa, np. wynajęcie powierzchni biurowej. Zazwyczaj potrzebna jest również lokalna obsługa księgowa. Należy również wskazać, iż nie każdy rodzaj działalności gospodarczej nadaje się do „przeniesienia” do naszych południowych sąsiadów. Co się z tym wiąże, za każdym razem konieczna jest szczegółowa analiza umowy międzynarodowej o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez Rzeczpospolita Polską z Republika  Czeską. Zagadnieniami pobocznymi, aczkolwiek równie istotnymi są kwestię związane z ze składami na ubezpieczenie społeczne.

Podatnik samodzielnie nie jest w stanie ocenić czy przeniesienie firmy do naszych południowych sąsiadów się opłaca,

w grę wchodzą bowiem skomplikowane regulacje podatkowe, mające charakter wielopłaszczyznowy. Przeniesienia działalności musi mieć bowiem charakter kompleksowy. W związku  tym, w przypadku chęci modernizacji przedsiębiorstwa przedsiębiorca powinien zadbać o rzetelną obsługę prawno – podatkową dla swojej firmy.

Co jednak najistotniejsze, podatnicy, zwabieni wizją bezproblemowej i niskokosztowej działalności gospodarczej prowadzonej w Czechach, nie zdają sobie sprawy, że przy odpowiednim ukształtowaniu formy prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce a także właściwie prowadzonej księgowości można osiągnąć tożsame, korzystne efekty prawno – podatkowe, wykorzystując polskie instrumenty prawne.

Okazją do zgłębienia przedmiotowej tematyki mogą być liczne szkolenia i spotkania z ekspertami, którzy na co dzień zmagają się z problemami wskazanymi wyżej. Sposobnością do zadania konkretnych pytań w zakresie wskazanej materii może być udział w szkoleniu organizowanym w Krakowie w dniu 23 maja 2017 r. na którym fachowcy z dziedziny prawa i podatków, postarają się rozwiać dylematy podatników.

 Zbrodnia Vatowska

20 kwietnia, 2022

Zbrodnia Vatowska

 Czy ryczałt się opłaca?

5 kwietnia, 2022

Czy ryczałt się opłaca?